Disney+ Yabancı dizi

WandaVision Karakterlerinin Dizi-Çizgi Roman Karşılaştırması ve Güçleri

Marvel, kendi süper kahraman tarzı ile klasik sit com tarzını harmanlayarak WandaVision dizisini yarattı. Dizi, Marvel evreninde Avengers: Endgame ile Doctor Strange’in yeni filmi arasında geçenleri ele alıyor. Disney +’da yayınlanmaya başlayan Wandavision, yayınlandığı günden itibaren imdb’nin en popüler televizyon serileri arasına girdi ve izleyicilerin gözdesi oldu.

WandaVision

WandaVision, bize bir süre de olsa iki süper kahramanın bir banliyöde nasıl aile kurabileceğini gösteriyor. Bu yazımızda karakterlerin güçlerinden; dizi-çizgi roman arasındaki farklardan bahsedeceğiz.

Uyarı

Yazı, dizi ve çizgi roman hakkında spoiler içermektedir.

Wanda Maximoff (Elizabeth Olsen)

Wanda Maximoff (Elizabeth Olsen)

Wanda Maximoff, Sokovia’da doğmuş. Ailesini kaybetmesi ile ikizi Pietro’yla birbirlerine göz kulak olmak zorunda kalmışlar. Aslında Wanda’nın aile kurmak ve normal bir hayat sürmek ile ilgili takıntısı tam da bu noktada başlamış.

Yenilmezlerle yolu Ultron yüzünden kesişen Wanda ne yazık ki Pietro’yu onun yüzünden kaybetti.Sevdiği birini kaybetmenin yükünü bir kez daha yaşayan Wanda, Vision sayesinde dengesini koruyabildi. Vision ile olan ilişkisi, o hayattayken güçlerini daha orantılı kullanmasını sağladı ancak Vision’un ölümü Wanda’yı daha tehditkâr biri haline getirdi.

Thanos ile Yenilmezler’in büyük savaşından iki hafta sonra Wanda, gizli bir tesise sızarak Vision’ın cansız bedenini çaldı ve onunla aile olma hayalini gerçekleştirmeye çalıştı. Vision’ın bedeni ile sakin bir banliyö bulan Wanda, WandaVision dizisi başlattı. Westview kasabasında mutlu bir aile tablosu çizen çiftin huzurunu ne yazık ki ufak tefek glitchler kaçırmaya başladı. Tam bu noktada asıl hikâye de başlamış oldu.

Dizideki Wanda ve Earth-616’da yer alan görsel olarak birbirine çok benziyor ancak çizgi romandaki Wanda sürekli ismiyle özdeşleşmiş kostümünü giyiyor.

Wanda’nın ana gücü, Kaos büyüsü olarak bilinen ve gerçekliği değiştirmesini sağlayan büyü gücüdür. Bu büyü gücü sayesinde insanların gerçeklik algısını değiştirme, ölüleri diriltebilme ve telepati gücüne sahip. Yüksek güç seviyesine sahip olsa da eğitim almadığından genellikle güçlerini kontrol edemez. Çizgi roman evreninde, büyü gücünü Kızıl Cadı olan annesinden almıştır.

Vision (Paul Bettany)

Vision (Paul Bettany)

Vision’ın öldürülmesi ve Wanda’nın yasa girmesi, WandaVision dizisinin başlamasının temel nedenidir. Westview kasabasında yaşamaya başlayan çift, iki çocuk sahibi oldu ancak kasaba halkının garip davranışları Vision’ın dikkatini çekti ve sonuçta Vision yaşadıkları gerçekliği sorgulamaya başladı.

Zihin taşının teknoloji ile birleşmiş hali olan Vision, oldukça mantıklı; dahi ve şefkatli bir yaşam formudur. Vibranyumdan yapılma vücudu oldukça dayanıklıdır ve katı nesnelerin içerisinden geçebilmesine olanak sağlar.

Billy ve Tommy Maximoff (Julian Hilliard ve Jett Klyne)

WandaVision

Thomas ve Billy, Wanda ve Vision’ın ikiz çocukları. Çizgi romanda Mephisto’nun ruhu kullanılarak Scarlet Witch tarafından yaratıldılar. Agatha Harkness tarafından kaçırılıp yok edilen çocuklar, daha sonra Speed ve Wiccan olarak yeniden doğdular.

Tommy yerinde duramayan ve daha hareketli olan ikiz. O, dayısı gibi ses hızında hareket edebiliyor. İnsanüstü reflekslerinin yanı sıra zihni de hızlı çalışır ve gördüğü her şeyi hatırlar. Dizide ağırlıkla yeşil ve mavi giyerken görülen karakterin çizgi roman evrenindeki kostümü yeşildir.

Kardeşi Tommy’nin aksine, Billy daha sakin ve içine kapalı olan ikiz. Annesi gibi psişik yetenekleri olan Tommy’nin telepati yeteneği de vardır. Bunun yanında zaman bükebilme ve gerçekliği değiştirme güçlerine de sahip. Dizide annesi gibi kırmızı tonlarında giysiler giyer. Çizgi romanlarda siyah ve kırmızı ağırlıklı bir kostüme sahip.

Billy ve Tommy Maximoff (Julian Hilliard ve Jett Klyne)

Agnes(Agatha Harkness) (Kathryn Hahn)

Agnes(Agatha Harkness) (Kathryn Hahn)

Agatha Harkness, WandaVision dizisinde ilk Agnes olarak karşımıza çıktı. Agnes, Maximoff ailesinin meraklı yan komşusuydu. Ancak Wanda’nın büyülerini normal karşılaması ile Westview halkından farklı olduğunu hissettik.

Çizgi romanlarda, oldukça yaşlı olan (Atlantis’in düşüşünü görecek kadar yaşlı.) Agatha Harkness, dizide Wanda’nın zaman çizelgesine göre kostüm değiştiren orta yaşlı biri olarak karşımıza çıktı. Büyücü olan Agatha, Wanda’yı kandırabilecek kadar yeteneklidir. Çizgi romanda siyah bir kedi olarak tasvir edilen koruyucu ruhu dizide beyaz bir tavşandır.

Monica Rambeau (Teyonah Parris)

Monica Rambeau (Teyonah Parris)

Monica Rambeau, S.W.O.R.D’un eski başkanı olan merhum Maria Rambeau’nun kızıdır. Thanos yüzünden silinen insanlardan biri olan Monica, dünyaya geri döndüğünde çoktan annesini kaybetmişti.

İşine geri döndüğünde kaybolan insanları aramakla görevlendirildi. Kayıp insanları ararken Wanda’nın Westview’de yarattığı gerçekliğe girdi. Wanda’yı onları serbest bırakması için ikna etmeye çalıştı ancak Wanda onu gerçekliğin dışına fırlattı. İnatçı yapısı nedeniyle Hex’e tekrar girince Dna’sı değişti ve Spectrum’a dönüştü. Çizgi romanda ise diziden farklı olarak, enerji bozucu bir silahla vurulduğu için özel güçler kazandı.

Spectrum, farklı dalga boylarına geçebilir; bu onun paralel evrenlere geçebilmesini sağlar. Ayrıca şekil değiştirebilir, görünmez olabilir ve uçabilir.

Pietro Maximoff (Evan Peters)

Pietro Maximoff (Evan Peters)

Pietro Maximoff, Wanda’nın ikizi. Ultron ile yapılan savaşta öldü ancak bir anda WandaVision ‘da belirdi. Ancak paralel evrendeki hali( X-Men evreni) diziye döndüğünde herkesin kafası karıştı. X-Men evreninde Magneto’nun oğlu olan Quicksilver, Marvel evrenine nasıl uyarlanacak izleyip göreceğiz.

Pietro, sabırsız ve hazır cevap biri. Quicksilver, insanüstü hızının yanında çok ilginç bir düzine daha yeteneğe sahip. Yeni bilgileri hızla işleyebilir ve çok kısa sürede yeni şeyler yapmayı öğrenebilir. Manyetik alanları hissedebilir sonuçta bu durum onun yüksek hızlarda kaybolmasını önler. Ayrıca X-Men filminden de hatırlayacağımız üzere insanüstü hızda etrafını ağır çekimde görür.

Darcy Lewis (Kat Dennings)

Darcy Lewis (Kat Dennings)

Doktor Darcy Lewis’i Marvel evreninde ilk kez Thor’a yardım ederken gördük. Wanda’nın yeni bir gerçeklik yaratması ile alana çağırılan danışmanlardan biri oydu. Darcy, Westview’deki insanların sit comda sıkıştıklarını fark eden ilk kişi oldu.

Darcy Lewis, oldukça zeki ve iğneleyici bir insan. Thor ile karşılaşması onu astrofizik alanında doktora yapmaya itti. Ayrıca diziden de anlayabileceğimiz üzere oldukça yetenekli bir bilgisayar uzmanı.

WandaVision (2021) on IMDb

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir