The Haunting of Bly Manor Tanıtım Posteri
The Haunting of Bly Manor Tanıtım Kaynak:netflix.com

Mike Flanagan tarafından yaratılan The Haunting korku serisinin ikinci sezonu Bly Malikanesi, Henry James’in Yürek Burgusu kitabından uyarlanmıştır. (Kitabın 1961 yapımı film uyarlaması da var.) Dokuz bölümden oluşan bu sezonun bölümleri yaklaşık birer saattir. İlk sezonla bağlantısı olmasa da sezon oyuncularından bazıları ikinci sezonda da yer almıştır.

Konu

The Haunting of Bly Malikanesi, düğün için toplanmış bir grup insanın sohbeti ile başlıyor. İçlerinden birinin hayalet hikayesi anlatmaya başlaması ile Bly Malikanesinin hikayesini öğrenmeye başlıyoruz.

1980’lerde ebeveynlerinin trajik ölümünden sonra Miles ve Flora’nın bakımı için amcaları Henry Amerikalı bir öğretmen olan Dani’yi dadı olarak işe alıyor. Güzel ve büyük bir malikanede uslu çocuklarla ilgilenmek mükemmel bir iş gibi gözükse de zamanla malikanenin sırları açığa çıkmaya başlıyor. Kendi hayatındaki karışıklıklardan kaçmak için bu işi kabul eden Dani, zamanla çocuklarda ve evde bazı tuhaflıklar olduğunu fark ediyor.  

Evin karanlık ve korkunç havasından Dani kadar evin diğer çalışanları da etkileniyor. Bu malikanede ölenlerin hayaletleri, evin içinde istedikleri gibi gezmekte ve yaşayanlarla iletişim kurabilmekteler ancak malikane sınırlarından çıkamamaktalar. Hayaletler için oluşturulmuş, anılarını kaybetmeye başladıklarında yüz hatlarını da kaybetmeleri detayı hem çok korkutucu hem de çok acıklı. Dizinin bence en güzel yanı hayalet hikayesinin içinde evin halkının gerçek dünyadaki korkularla da yüzleşiyor (yas, suçluluk, aşk vb.) olması. Anlatıcının da dediği gibi bu bir hayalet hikâyesi değil aşk hikâyesi.

Uyarı!

Karakter yazıları spoiler içermektedir.

Karakterler

Dani Clayton (Victoria Pedretti)

The haunting of bly manor Dani
Kaynak:netflix.com

Dani, The Haunting of Bly Malikanesi dizisinin ana karakteri. Yaşadığı problemler nedeni ile altı ay önce Amerika’dan İngiltere’ye taşınan Dani ile ilk bölümdeki iş başvurusunda tanışıyoruz. Henry, onu malikanede yaşayan öksüz yeğenleri için işe alıyor.

Dani, Amerika’da öğretmenlik yaparken; çocukluk arkadaşı Ed ile nişanlanıyor. Ed ile evlenmek istemediğini söylediği gece Ed’in ölümü ile sonuçlanıyor. Maalesef Dani’nin suçluluk duygusu ve Ed‘in hayaleti onu İngiltere’ye kadar takip ediyor.

İlk başlarda, çocukların kibar ve sevimli tavırları; evin muhteşem manzarası Dani’nin çok hoşuna gidiyor. Kısa sürede aşçı Owen, evin sorumlusu Hannah ve bahçıvan Jamie ile yakın ilişkiler kuruyor. Ancak geceleri evin tekinsiz yanlarının ortaya çıkması ile Dani tehlikede olabileceklerini fark etmeye başlıyor. Dani, ilk başlarda Miles ve Flora’nın açıklanamaz tavırlarını ailelerinin kaybına yorsa da zamanla çocukların tavırları da giderek garipleşmeye devam ediyor. Henry’nin eski yardımcısı Peter’ın da evin etrafında dolaşmaya başlaması ile durumlar iyice karışıyor.

Dani, dizi boyunca çocukları korumak için elinden gelen her şeyi yapıyor. Şefkatinin yanı sıra çocukların hayatı için hayaletlerle yüzleşmesi bile ne kadar cesur bir insan olduğunu gösteriyor.

Peter (Oliver Jackson-Cohen)

The Haunting of Bly Malikanesi Peter
Kaynak:netflix.com

Peter, Henry’nin eski yardımcısı. İşleri yürütme şekli kendinden emin, karizmatik ve soğukkanlı olsa da zamanla kişiliğinin karanlık yanlarını görüyoruz.

Peter, istismarcı bir baba ve umursamaz bir annenin çocuğu olarak büyüyor. Bu nedenle insanlar üzerinde psikolojik ve fiziksel güç kullanmayı normal karşılıyor. Çocukların anne babası öldükten sonra işe alınan dadı Rebecca ile sevgili oluyor. İkisinin çarpık ilişkilerinin yanında çocukların anne baba boşluğunu doldurmaları nedeniyle çocuklar üzerinde kontrole sahip oluyorlar. Özellikle Miles Peter’ı bir tür rol model olarak görüyor. Henry’nin parasını zimmetine geçirip kaybolduğu düşünülüyor.

Dani’nin yeni dadı olması ile tekrar ortaya çıkan Peter, istediğini almak için elinden geleni yapıyor. Ayrıca belirtmeliyim ki Peter’ın Miles’a söylediği herkesin bir anahtarı vardır cümlesi; ilk sezondaki kırmızı kapı metaforuna çok güzel bir gönderme olmuş.

Jamie (Amelia Eve)

Jamie
Kaynak:netflix.com

Jamie, Bly Malikanesi bahçıvanı. Malikanede geçirdikleri süre boyunca Dani’nin eski nişanlısının ölümünden duyduğu suçluluk duygusunu atlatmasına yardımcı oluyor.

Ailesinin dağılması onu Londra’da çiçekçilik eğitimi almaya itmiş ve sonrasında Bly’a geri dönerek malikanede çalışmaya başlamış. İş arkadaşlarına karşı şefkatli bir yanı vardır. (Özellikle Owen’ı cenazede yalnız bırakmıyor.)

Malikanenin ölüm saçan havasına karşı Dani’yi hayatta tutan en büyük güç Jamie’nin ona karşı duyduğu aşktı. Hikâye sonlandığında hepimiz görüyoruz ki aslında Jamie sandığımızdan daha önemli bir karakter.

Hannah Grose (T’Nia Miller)

The Haunting of Bly Malikanesi Hannah
Kaynak:netflix.com

Hannah, Bly malikanesinden sorumlu kâhya. Hayaletli bir evin kahyalığını yapmak kolay olmasa gerek; bunu yapabilecek tek kişi de iyimserliğini asla kaybetmeyen, inançlı ve inatçı Hannah Grose. Yıllar önce eşinin onu aldatması ile kalıcı olarak malikaneye taşınmış ve diğer çalışanların aksine burayı evi olarak benimsemiş. Peter ve Rebbecca malikanede çalışırken; Rebbecca’yı sürekli Peter’ın onu kötü bir noktaya sürükleyeceği konusunda uyarıyor.

Hannah’ı ilk bölümlerde evi sürekli düzenli tutan, yemek yemeyen, çocukları karşı tatlı bir o kadar da otoriter biri olarak görüyoruz. Dizinin ortalarından itibaren, Owen ile aralarındaki sevgi bağına şahit oluyoruz. İkilinin aralarındaki bu aşk dizinin en güzel aşklarından biri. Maalesef Hannah zaman zaman boyun ağrıları çekiyor ve duvarlarda sürekli anı çatlağı görüyor. Ayrıca dizinin açık ara en güzel bölümü de onun hikayesini anlatıyor.

Owen (Rahul Kohli)

Owen
Kaynak:netflix.com

Owen, malikanenin aşçısı. Oldukça zeki ve eğlenceli bir karakteri var. Özellikle çocukların onun yanında kayıplarını unutup; çocuk olduklarını hatırladığı bir sürü anları var.

Owen, Paris’te aşçılık eğitimi almış ve annesi hastalandıktan sonra Bly’a dönmüş. İlk bölüm, Dani’yi malikaneye getirirken Bly’dan hiç hoşlanmadığından bahsediyor. Gündüzlerini malikanede geçirirken geceyi annesinin yanında geçiriyor. Mutfakta yemekle insanları nasıl birbirine yakınlaştıracağını çok iyi biliyor; genellikle karakterleri sadece mutfakta bir arada görüyoruz.

Hannah ile aralarında hissedilebilen sevgi bağı annesinin cenaze töreni gecesinde doruk noktasına ulaştı ve Hannah’ı kendi ile Paris’e gelmesi için ikna etmeye çalıştı. Malikâneden ayrıldıktan sonra Paris’te kendine ait bir yer açtı.

Rebecca Jessel (Tahirah Sharif)

Rebbecca
Kaynak:netflix.com

Rebecca, Dani ’den önceki dadı. Diziden bildiğimiz kadarıyla hukuk okumuş ve Henry’den staj kapabilmek için dadılık işine başvuruyor. Çocuklara karşı sevgi dolu olsa da Peter ile ilişkisi onun kişiliğini yok ediyor.

Peter’ın şok edici kayboluşu ile boşluğa düşen Rebecca, onun öldüğünü öğrendiğinde terkedilmediğine sevinebiliyor. Peter’ın bencil tavrı onun da ölümüne neden oluyor.  İşin en can sıkıcı kısmı onun göldeki cesedini Flora’nın bulmuş olması. Ölümü ile üzerinde Peter’ın kontrolü daha da artıyor.

Peter’ın malikaneden çıkabilmek için çocukları dahil ettiği bir plan yapması ile Rebbecca çocukları koruması gerektiğine karar verdi. Dani’nin göldeki kadınla anlaşma yapması ile Rebecca da diğer hayaletler gibi serbest kalıyor.

Flora (Amelie Bea Smith)

The Haunting of Bly Malikanesi Flora
Kaynak:netflix.com

Perfectly Splendid

Flora

Minik, mutlu bir kızken aniden ebeveynlerini kaybetmesi ile sessizleşiyor. Rebecca’nın gelişi ile biraz düzelse de onun intiharı küçük kızı oldukça etkiliyor. Bu kadar kötü şey yaşamasına rağmen Dani malikaneye ilk adım attığı andan itibaren Flora’yı tatlı ve girişken bir çocuk olarak tanımlıyor.

Flora malikaneyi gerçekten çok seviyor. Abisi ile hayaletleri ne zaman görmeye başladıklarını bilmiyoruz. Ancak ikisi de hayaletlerin doğalarını ve yapabileceklerini anlıyor gibi davranıyor. Flora, yaşayan ve ölü herkesin bebeğini yaparak; bunları malikanenin kopyası olan bebek evinde tutuyor. Sonradan anlıyoruz ki aslında Flora bu bebeklerin nerede olduğunu takip ederek yaşayanları korumaya çalışıyor.

Dani, ruhları serbest bıraktıktan sonra Henry çocuklarla birlikte malikaneden ayrıldı. Dani daha sonra Owen ile buluştuklarında çocukların ev ve ruhlar hakkında hiçbir şey hatırlamadığını öğrendi.

Miles (Benjamin Evan Ainsworth)

The Haunting of Bly Malikanesi Miles
Kaynak:netflix.com

I’m Poppet… the puppet. A puppet named Poppet. My maker was Claude. He make puppets aplenty. He loved them so much… even though he had 20. One was too silly, and one was too stupid. One laughed too much, and the other… too little.

Miles

Miles, Floraya göre çok daha sessiz ve ağırbaşlı gözüküyor. Dani malikaneye gelmeden hemen önce yatılı okuldan eve yollanıyor. Dizi boyunca Miles’ın kişiliğinin küçük bir çocukla kontrol manyağı bir adam arasında gidip gelmesine şahit oluyoruz. Sorun şu ki herkes, verdiği bu tepkileri ebeveynlerinin ölümüne yoruyor. Tüm bunlar onun yaramaz ve anlaşılmaz bir çocuk olmasına sebep oluyor. Flora ile birbirlerine sürekli göz kulak oluyorlar.

İlk başlarda Peter’ın hayaletinin Miles’ın bedenini ele geçirdiğini sadece Flora biliyor. Peter’ın ona çok kötü şeyler yaptırması Miles için çok üzülmemize sebep oluyor.

Henry Wingrave (Henry Thomas)

Kaynak:netflix.com

Çocukların amcaları olan Henry, kardeşi ve eşi öldükten sonra işlerini bahane ederek Bly malikanesi sınırlarına hiç girmiyor. Hatta suçluluk duygusu nedeniyle çocuklarla konuşmaya bile tahammül edemiyor. Bu yüzden onlara dadı ayarlamaya çalışıyor. İlk dadının intihar etmesi ile altı ay boyunca yeni kimseyi bulamıyor ta ki Dani’ye kadar.

Çocuklarla bir sahnesinde küçükken onun da evde hayali biri olduğundan bahsediyor ve biz orda anlıyoruz ki Henry de küçükken evdeki hayaletlerle iletişim halindeymiş. Çocukların kurtarıldığı gece geliyor ve uzun yıllar bir daha onları yalnız bırakmıyor.

Viola Lloyd (Kate Siegel)

The Haunting of Bly Malikanesi Viola
Kaynak:netflix.com

1645’te doğan Viola Lloyd, Bly Malikânesinin zengin lordunun kızıydı. 1676’da babalarının ölümünden sonra, Viola ve küçük kız kardeşi Perdita malikanenin sahibi oldular. Ancak yaşadıkları dönemde kadınların servet sahibi olmaları normal karşılanmadığından uzaktan kuzeni ile evlenmek zorunda kaldı. Viola huzursuz olduğu gecelerde evin içerisinde dolaşmayı çok severdi.

Evliliğinde de evin hakimiyetini bırakmadı. Zamanla eşi Arthur’a âşık oldu ve çiftin bir süre sonra kızları oldu. Kızı doğduktan sonra yumuşamaya başlayan Viola, mutlu bir hayat süreceğini düşündü.

Akciğer hastalığına yakalanması ile hayatı alt üst oldu. Çok sevdiği malikanesinin bir köşesinde yalnız başına tutulmaya başlandı; bulaştırma ihtimaline karşı kızına ve eşine yaklaşamaz oldu. Rahatsızlığından kurtulmak için çok fazla tedavi gördü. Ancak eşi onu kurtaramayacaklarını anladığında eve bir rahip çağırdı; rahip, ruhunu bağışlaması için onu tanrıya dua etmeye davet etti. Oysaki Viola’nın ölmek gibi bir niyeti yoktu.

İnatçılığı onu beş yıl daha hayatta tutmaya yetti. Kardeşinin eşine karşı ilgi duyduğunu fark etmesi ile kardeşi ile kavga etti. Kız kardeşinin onu boğması ile ölen Viola, kendini kızı için bıraktığı sandığın içinde buldu. Böylece malikanenin ilk hayaleti oldu. Yıllarca kızının sandığı açmasını bekledi; sandığı açan kişi kız kardeşi olduğunda onu öldürdü. Arthur sandığın lanetli olduğunu düşünerek, sandığı malikanenin gölüne attı.

Terk edildiğini anlayan Viola, tüm anılarını, yüzünü ve hatta kızını unutsa da her gece gölden çıkıp kızının odasına kadar gittiği bir döngüye girdi. Her şeyi unutsa da kızını araması gerektiğini asla unutmadı.

Son Notlar

  • imdb: 7.6
  • Rotten tomatoes: %86
  • Benim için sezonun en güzel bölümleri ‘’Ölüler Mihrabı’’ ve siyah beyaz çekilmiş olan ‘’Eski Giysilerin Romansı’’ bölümleriydi. Hem Hannah hem de Viola’yı canlandıran oyuncular çok yetenekli.
  • Ben tüm bölümler boyunca The Others (Diğerleri) filminin evreninde geçen bir dizi izliyormuşum gibi hissettim.
  • Son olarak hem dizinin hem de 1961 yapımı filmin girişinde de Bly Malikanesi sezonunda da kullanılmış Willow tree ağıtını dinlemenizi tavsiye ederim.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir