Sharp Objects, Gillian Flynn’ın aynı adlı eserinden uyarlanmış mini dizidir. Bu etkileyici dizinin senaryosunu Gillian Flynn ile Marti Noxon kaleme almış ve yönetmenliğini Jean-Marc Valée yapmıştır. Gerilim türündeki dizi, yaklaşık birer saatlik 8 bölümden oluşmaktadır.

Konusu

Sharp Objects, doğduğu Wind Gap kasabasında işlenen cinayetleri araştırması için gönderilen gazeteci Camille Preaker’ı merkezine alıyor. Camille, bir gazeteci olarak iki kızın cinayetini aydınlatmaya çalışırken bir yandan da geride bıraktığı ailesi ve korkuları ile yüzleşmek zorunda kalıyor. Dizi, yavaş tempolu başlasa da karakterleri tanıtma şekliyle insanı bir anda içine çekiyor.

Wind Gap, zamanda donmuş gibi, birbirine sıkı sıkıya bağlı inançları ve insanları olan bir kasaba olarak karşımıza çıkıyor. Dizi, bu küçük kasabanın boğucu atmosferini ve Camille’in buradan ne kadar huzursuz olduğunu çok güzel yansıtıyor.

Camille, araştırma için yıllardır görmediği kontrol manyağı annesinin evine dönerek; annesi Adora, nerdeyse çift kişiliğe sahip üvey kız kardeşi Amma ve üvey babası Alan ile vakit geçirmek zorunda kalıyor. Annesinin ve kasaba halkının tavrı, derin travmalarını tetikliyor. Annesi ile geçirdiği çocukluğu, ortanca kız kardeşi Marian’ın ölümü ve uğradığı diğer istismarları hatırlaması, işini yapmasını da oldukça zorlaştırıyor.

Sharp Objects dizisinin genel teması, cinayet olsa da dizi bundan daha çok; en yakınlarının, çarpık sevgi anlayışı yüzünden hasar almış karakterlere odaklanıyor. Belli bir noktadan sonra katilin kim olduğunu anlasanız da karakterleri anlamaya çalışmaktan diziyi bırakamayacaksınız.

Karakterler

Camille Preaker (Amy Adams)

Camille Preaker (Amy Adams)
Kaynak: HBO

Camille, kendini önemsemeyen bir baş karakter; bu yönü onu diğer baş rollerden ayırıyor. Vücudu, kendi kendine kazıdığı kelimelerle kaplı, yaşadıkları yüzünden o kadar ağır travmalar atlatmış ki kasabaya döndüğü andan itibaren nelerle yüzleşmek zorunda kaldığını izliyoruz. Tabi Amy Adamsın harika oyunculuğu da diziye kendimizi kaptırmamıza sebep oluyor.

Dizinin kahramanı Camille Preaker, kendisini Adora Crellin’ in en az sevilen kızı olarak tanımlıyor. Annesinin davranışları nedeniyle, yıllarca kendini çirkin, sevilmemiş ve istenmeyen olarak görüyor. Çocukluğu boyunca, kız kardeşi Marian’ın hastalığa ve nihayetinde ölüme sürüklenmesini, çaresizce izlemek zorunda kaldı. Tüm bunlar onu, küçük yaşta kendine zarar vermeye yöneltiyor ve bu yüzden bir süre tedavi görmek zorunda kalıyor.

Camille, annesinden ve kasabadan kurtulduktan sonra, gazeteci olarak Chicago’da kendine bir hayat kurmuş. Ancak Wind Gap‘deki cinayetler, onu yıllardır ilk kez eve getirdiğinde Camille, kız kardeşinin ölümü ve annesinin taciziyle ilgili korkunç sırları açığa çıkarmak zorunda kalıyor.

Adora Crellin (Patricia Clarkson)

Adora Crellin (Patricia Clarkson)
Kaynak: HBO

Camille’in annesi Adora Crellin, Wind Gap’deki en zengin kişi. Adora’nın para ile inşa edilmiş kişiliği, gerçek yüzünü rahatlıkla gizliyor. Kendi annesi de problemli olan Adora’nın üç kızı var; Camille, küçük yaşta vefat eden Marian ve Amma.

Adora’nın kasabanın kazancını sağlayan domuz çiftliğine sahip olması, kasabadaki insanları kontrol etmesini de kolaylaştırıyor. Camille’in Wind Gap’e dönmesine hiç sevinmiyor.

Adora ve Camille’in çekişmeli ve nefret dolu bir ilişkisi var, her ikisi de travmaları ile beslenen ve birbirlerinden nefret eden kişiler. Kişilikleri o kadar farklı ki bunu dış görünüşlerinden de anlayabiliyoruz. Camille’in hep bir hafta önce duş almış hali; siyah, ütüsüz kıyafetleri ve üstü başı dağınık haline karşılık; Adora ise kuaförden yeni çıkmış saçlara ve sürekli yepyeni gözüken, renkli elbiselere sahip.

Amma Crellin (Eliza Scanlen)

Amma Crellin (Eliza Scanlen)
Kaynak:HBO

Amma, Camille’in on üç yaşındaki üvey kız kardeşi. Resmen çift kişiliğe sahip olan Amma, evdeyken; Adora’nın keyfi için küçük kız elbiseleri giyinen ve evlerinin kopyası bir bebek evine sahip olan kusursuz bir kızdır. Dışarda ise Amma, arkadaşları üzerinde sürekli kontrol sağlamaya çalışan, öfkeli ve ilgi açlığı hisseden genç bir kız. Amma bilerek annesinin aşırı ilgisine ve tedavilerine katlanıyor. Çünkü “hasta” olmasının annesinin sevgisine sahip olmasının tek yolu olduğunu çok iyi biliyor. Annesinin mükemmeliyetçi ve dik başlı yanını almış.

Richard Willis (Chris Messina)

Richard Willis (Chris Messina)
Kaynak: HBO

Richard Willis, Ann ve Natalie’nin cinayetlerinin soruşturulması için Wind Gap’e gönderilen bir dedektiftir. Camille ile kasabalıların onları yabancı olarak gördüğünden bilgi gizlemesi ve soruşturma sırasında yakınlaştıkça aralarında uyumsuz bir uyum olduğu ortaya çıkıyor. Camille, Richard’a değer veriyor, ancak vücudundaki ve kafasının içindeki yaraları ona açmaktan çok korkuyor.

Alan Crellin (Henry Czerny)

Alan Crellin (Henry Czerny)
Kaynak: HBO

Alan, baskıcı ve zengin eşinin gölgesine sinmiş Alan, Camille’in üvey babasıdır. Adora’nın evde kızlarına yaptıklarına asla ses çıkarmadan izleyen hatta evde sesler yükseldiğinde onları duymamak için; gidip müzik dinleyecek kadar hayal dünyasında yaşayan bir karakter. Tek amacı Adora’nın ona sağladığı hayatı korumak olan Alan, kendi arzularını hatta öz kızlarının sağlıklarını bile onun için görmezden gelebilen bir kişi.

Jackie O’Neill (Elizabeth Perkins)

Jackie O’Neill (Elizabeth Perkins)
Kaynak: HBO

Jackie, görünüşte Adora’nın en eski ve en iyi arkadaşıdır. Sürekli neşeli olan Jackie, Camile’i evinde hissettiren tek kişi. Yıllarca, onu ve küçük kız kardeşini gizlice annelerinden korumaya çalışmış ancak yarı yarıya başarılı olabilmiştir.

Son Notlar

  • İmdb: 8,1
  • Rotten Tomatoes: %92
  • Sharp Objects dizisinden hoşlananlar, Munchausen by proxy sendromunu konu alan Act ve The Sinner’ın ilk sezonundan da hoşlanabilirler.
  • Amy Adams’ın gençliğini oynayan Sophia Lillis, Amy’nin gençliğine o kadar çok benziyor ki insan gözlerine inanamıyor.
Amy Adams ve Sophia Lillis

Anneme söyleme.

Amma

Bunlar da hoşunuza gidebilir

2 Yorum

  1. Evde olduğumuz bu günlerde ne izleyelim diye düşünürken güzel bir seçenek oldu merak uyandırıyor bir solukta izlemelik bir diziye benziyor hemen başlıyorumm teşekkürler susamuru 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir