Modern Family, Christopher Lloyd ve Steven Levitan tarafından yaratılan bir komedi dizisi. Şu an ülkemizde Netflix platformunda yer alan dizinin her bölümü ortalama 20 dakika sürüyor.  Bu yazımda diziyi 11 yıldır izleyen biri olarak konusu ve karakterleri hakkında sizi bilgilendirmek istiyorum.

Konusu

Modern Family, Los Angeles’da yaşayan geniş bir ailenin hayatından kesitleri belgeselmiş gibi sunan yabancı dizi; 11 sezon sürerek aslında ne kadar sağlam seyirci kitlesine sahip olduğunu da kanıtlamış oldu (ben de bu gruba dahilim). Dizide Pritchett, Dunphy ve Pritchett-Tucher ailelerine misafir oluyoruz.

Komedi unsurları, karikatürize edilmiş kişiliklerin yanı sıra bence dizinin en güzel yanı aile bağlarını işleyiş şekli. Dizide aile bağları gerçek hayattaki gibi acı-tatlı resmedilmiş.

Karakter anlatımına geçmeden önce eklediğim aile ağacında ana karakterlerin ilişkilerini görebilirsiniz.

Dikkat: Modern Family Karakter yazıları spoiler içerebilir.

Modern Family , Family tree

Karakterler

Jay Pritchett

(Ed O’Neill)

Modern Family Jay
Kaynak:abc.com

Ailenin en büyüğü olan Jay, Pritchett Dolaplarının sahibi. Kendi şirketini kurup sektörün en büyüğü haline getirmesini sert ve disiplinli olmasına yoruyor. Bu sert tavrını ailesine yansıtsa da aslında herkese oldukça değer veriyor. (Tabi en çok da köpeği Stella’ya). Modern Family o ve ailesi etrafında şekillenen bir yabancı dizi.

Jay ’in ailesine karşı olan tavrı aslında ikinci eşi Gloria ile değişiyor. Duygularını etrafındaki insanlara açıklamakta zorlansa da gerektiğinde mükemmel bir eş ve baba olduğunu her seferinde kanıtlıyor. Gençlik yıllarında kendi çocukları Mitchell ve Claire ile çok fazla ilgilenememiş. Bu nedenle Gloria’nın oğlu Manny’e elinden geldiğince babalık yapmaya çalışıyor.

Gloria Delgado-Pritchett

(Sofia Vergara)

Gloria
Kaynak:abc.com

Gloria, Jay ‘in ikinci eşi. Jay’den çok daha genç olması nedeniyle ilk başlarda aile içeresinde zengin koca avcısı olarak görülüyor. Aile bireyleri ile ilişkisine bakacak olursak. Jay’i çok sevdiği ortada. Claire ile güçlü kişiliklere sahip kadınlar olduklarından çekişmeli bir ilişkileri var. Phil ve Cam ile kendilerini Pritchettlerden korumak için gizli grupları var. (Modern Family dizisinin en tatlı çetesi)

 İlk kocası Javier ile Manny adında bir oğulları var. 4. Sezonda Jay ile oğlu olan Joe’yu dünyaya getiriyor. Batıl inançları olsa da mükemmel bir anne.  Gloria’nın hikayesinde bence en komik taraf Kolombiya’da ilginç bir köyde büyümüş olması. Herhangi bir problem yaşadığında rüşvet veya şiddet öneren bir yanı var. Jay ile tanışmadan önce ne iş yaptığı da soru işareti; kuaför, kasap, taksi şoförü ve Kolombiya’da diş hekimliği okulunu bırakması gibi. Tabi bunların hepsini Gloria’nın anlattıklarından biliyoruz.

Claire Dunphy

(Julie Bowen)

Claire
Kaynak:abc.com

Claire, Jay’in en büyük çocuğu, Phil’in eşi, Haley, Alex ve Luke’un annesi. Claire’in rekabet gücünü ve sert tavrını babasından aldığını ve ‘’babasının kızı’’ olduğunu biliyoruz. İlk sezonlarda karşımıza ev hanımı olarak çıksa da sonrasında babasının şirketinin başına geçiyor. Otoriter tavrı hem evde hem de işte oldukça işine yarıyor.

Jay ile onaylanma duygusuna dayalı bir ilişkileri var. Claire hırslı kişiliği nedeni ile içten içe etrafındaki herkesle yarış halinde olduğunu düşünüyor. Gençlik yıllarında başını sıkça belaya soktuğu için çocuklarına karşı oldukça korumacı. Phil’in çocuklara karşı aşırı ılımlı olması nedeni ile evin otoritesini oluşturuyor.  Haley’i kendi gençliğine çok benzettiği için onunla farklı bir ilişkisi var.

Phil Dunphy

(Ty Burrell)

Modern Family Phil
Kaynak:abc.com

Phil, Jay’in damadı, Claire’in eşi, Haley, Alex ve Luke’un babası. Kendini ‘’havalı baba’’ olarak tanımlasa da etrafındaki insanların ona katıldığını çok düşünmüyorum.  

Claire ile Jay’in izni olmadan evlenmesi; Jay’in ona uzun yıllar kötü davranmasına neden oldu. Jay’in onayını almak için çok çalışan Phil zamanla aralarında denge kurmayı başarıyor. Mükemmel bir aile babası ancak onun sürekli eğlenceli bir baba olmaya çalışması hem Claire’i hem de çocukları fazla yoruyor. İlk sezondan son sezona kadar Luke ile olan baba-oğul ilişkileri çok güzel. Ailedeki herkesle iyi geçiniyor ayrıca Cam ve Gloria ile dedikodu yapmaya bayılıyor.

Phil oldukça iyi bir emlakçı bu nedenle Clarie onun ciddiye aldığı tek şeyin emlakçılık olduğunu inanıyor. Sihirbazlık tutkusu var ve palyaçolardan korkuyor. Lisanlı sihirbaz, lisanslı saç stilisti ve lisanslı masöz.

Mitchell Pritchett

(Jesse Tyler Ferguson)

Mitchell
Kaynak:abc.com

Mitchell, Jay’in oğlu, Cam’in eşi, Lily ve Rexford’un babası. Oldukça kırılgan, zeki ve sevgi dolu bir kişiliğe sahip.

Mitchell’ın gey olduğunu öğrendiğinde onu desteklemekte zorlanması nedeni ile Jay ile aralarında kırgınlıklar var. Ablasını ne kadar babasının kızı ise Mitchell de o kadar annesinin oğlu. Cam ile arkadaş toplantısında tanıştılar ve birbirlerine âşık oldular. Cam’in eğlenceli uç tavırlarını dengeleyerek onun için ideal eş olduğunu gösterdi ve sonrasında iki çocuk evlat edindiler. Claire’in tüm çocukları Mitchell’ı çok seviyor. Cam ile birlikte kızlarına rol model olmaya çalışmalarını izlemek çok keyifli. Dizinin başlarında hukuk bürosunda çalışırken sonrasında savcı olmuştur. Mitchell, her zaman hukuki yardıma ihtiyacı olan aile üyelerine yardım eder.

Cameron Tucker

(Eric Stonestreet)

Modern Family Cameron Tucker
Kaynak:abc.com

Cam, Jay’in damadı, Mitchell’ın eşi, Lily ve Rexford’un babası. Çiftlik hayatına bayılan, sanatçı yönü gelişmiş, şefkatli, dramatik bir kişiliğe sahip. Her zaman ilgi odağı olmaktan çok hoşlanır. Phil gibi Jay’in gözüne girmek için elinden geleni yapıyor. Ailede en çok Gloria ile anlaşıyor. Cam’in teatral kişiliği ile Mitchell’ın gergin kişiliği her zaman birbirini tamamlıyor. Lily’i çok seviyor.

Dizinin başlarında evde vakit geçiren Cam, sonrasında lise koçu oldu. En büyük tutkusu ise ‘’Fizbo’’ olmak. Gençliğinde makyaj yapabilen palyaçolara özenmesi ile başlayan ‘’Fizbo ‘’ tutkusu Mitchell’ın engellemelerine rağmen devam etti. O kadar ki Paris gezisine bile ‘’Fizbo’’ kostümünü götürdü.

Manny Delgado

(Rico Rodriguez)

Manny
Kaynak:abc.com

Manny, Gloria’nın eski eşinden olan oğlu. Yaşıtlarına göre farklı şeylerden hoşlanan; küçüklüğünden beri şiir ve sanatla ilgili kibar bir genç. Yaşıtları doğum günü partilerine giderken o yetişkinlerle kahve eşliğinde sohbet etmeyi tercih ediyor.

Jay’in Mitchell büyürken ona yardım edemediğini düşünmesi Manny ile olan ilişkisinin temelini oluşturuyor. Annesi ile çok iyi anlaşıyorlar. Jay’i kendi babası kadar sevdiğini her fırsatta gösteriyor. Luke ile farklı zevkleri olmasına rağmen çok yakın arkadaşlar (aynı kıza âşık olduklarında bile birbirlerini affedebilecek kadar).

Manny sürekli yaşıtlarının kendini anlamadığından şikâyet ediyor. Dizinin başında küçüklüğüne şahit ettiğimiz Manny’nin lise hayatına ve üniversite hayatına da şahitlik ediyoruz.

Luke Dunphy

(Nolan Gould)

Luke
Kaynak:abc.com

Luke, Claire ve Phil’in en küçük çocukları. Çocukluğunda yaramaz, saf ve hareketli bir kişiliğe sahip Luke gençlik yıllarında da bu özelliklerinden bir şey kaybetmiyor.

Çocukluk yıllarında en yakın arkadaşı babasıyken ilerleyen yıllarda Manny ile dost olmuşlardır. Saf olması nedeni ile yaptığı şeylerin sonuçlarını anlayamaz ve çoğu zaman kafası karışıktır. Claire fazla saf ve hareketli olmasından şikayetçidir. Okul hayatının pek parlak olmaması ailesini endişelendirse de ileride dedesinin Golf kulübünde çalışmaya başlaması ile başarılı olabileceğini tüm aileye kanıtlıyor.

Haley Dunphy

(Sarah Hyland)

Haley
Kaynak:abc.com

Haley, Claire ve Phil’in en büyük çocukları aslında evlenme sebepleri. Sevecen, tatlı, saf ve girişken bir kişiliğe sahip. (Belirtmeden geçemeyeceğim Haley’i canlandıran Sarah Hyland sağlık sorunları nedeniyle dizi boyunca defalarca ameliyat geçirmiş çok güçlü bir kadın)

Küçüklük yıllarında ailesi ile yakın olsa da ergenlik döneminden itibaren en yakını cep telefonudur. 11 Sezon boyunca Haley’in aşk hayatını izleyebilme fırsatımızda oluyor, çok ilginç erkek seçimleri var. Çoğu zaman mükemmel gözükür. Herkes için o ailedeki saf güzel kız. Her ne kadar annesini ‘’kontrol manyağı’’ ve babasını ‘’üzücü’’ olarak tanımlasa da ikisini de çok seviyor. Alex ile aralarında abla-kardeş çekişmesi hiç bitmiyor. Alex, onunla zeki olmadığı için dalga geçiyor.

Üniversitenin kendini çok yorduğunu ileri sürerek okulu bırakmış ve ailesinin bodrumuna yerleşmiştir. Modern Family boyunca popüler umursamaz kızdan daha olgun bir kişiye dönüşmüştür. İlerleyen yıllarda evlenmesi ve ikiz bebekleri ile bodrumda yaşamaya devam etmesi evin içindeki insan sayısını artırırken komediyi de arttırmıştır.

Alex Dunphy

(Ariel Winter)

Alex
Kaynak:abc.com

Alex, Claire ve Phil’in ortanca çocukları. Ailedeki en zeki birey olması bazen onu yalnızlaştırıyor. Tam bir ortanca çocuk. Claire, diğer çocuklarının Alex kadar parlak olmaması nedeniyle en azından birinde başarılı olduk diyor.

Zaman zaman alaycı ve küçümseyici tavra sahip olabiliyor. Her zaman birinci olduğu için ailenin ikinci çocuğu olmaya katlanamıyor.  Kardeşlerini olmayan şeylere ikna edebiliyor. Haley onun kötü giyimi ve erkek seçimleri hakkında söylenmekten kendini alamaz.  Dedesi ile çok güçlü bağları var; Jay onun ailenin kendinden sonraki lideri olacağını düşünüyor.

Ailedeki en parlak okul hayatına sahip. Orta okul ve liseden birincilikle mezun oluşunu ve Caltech’te biyokimya okuduğunu görüyoruz. (Harvard’a giremeyişine çok üzülmüştü.) Üniversite mezuniyetinden sonra büyük firmalarla çalışmış, Antarktika’da görev almış ve en son mezun olduğu üniversitede çalışmaya başlamıştır.

 Lily Tucker-Pritchett

(Aubrey Anderson-Emmons)

Lily
Kaynak:abc.com

Lily, Mitchell ve Cam’in kızları. Pilot bölümünde ikiliyi Lily’i Vietnam’dan evlat edinmiş dönerken görüyoruz. Babalarının onu prenses gibi büyütmeye çalışmasına karşın Lily oldukça sert, umursamaz, dominant ve zeki bir kişiliğe sahip. (Gloria’dan sonra en sevdiğim karakter)

Aileye girer girmez herkes tarafından çok sevildi. Özellikle büyürken kuzenleri ile arası çok iyiydi. Sert gözükse de ailenin en cesur karakterlerinden biri olduğunu kanıtlamıştır. Babaları zaman zaman onu utandırsa da ikisini de her zaman insanlara karşı korur.

Joe Pritchett

(Jeremy Maguire)

Joe
Kaynak:abc.com

Joe, Jay ve Gloria’nın oğlu. Hareket ve tavırları Jay ile Gloria’nın karması olan minnoş bir çocuk. Jay yaşı ilerlediği için Joe’nun güzel günlerini kaçırmaktan korktuğunu birkaç kez dile getiriyor. Bu nedenle Joe’nun vaftiz ailesi olarak Clarie ve Phil’i seçti.  Manny zaman zaman Joe’yu kıskanırken onunla zaman geçirmeyi de seviyor.

Son Notlar

Imdb : 8,4

Rotten Tomatoes: %85

Bunlar da hoşunuza gidebilir

1 Yorum

  1. İzleyip izlememek arasında çokça mekik dokunduğum, ne olduğunu anlamaya çalıştığım bir diziydi, şu samuru beni izlemeye ikna etti 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir