American Horror Story , Ryan Murphy ve Brad Falchuk tarafından FX için yaratılan korku antoloji serisidir. 2011 Yılında serüvenine başlayan dizi halihazırda 9 sezonu geride bıraktı.

Her sezon farklı korku teması işleyen AHS, tüm korku severleri memnun etmeye devam ediyor. 2021 yılında 13 sezon onayını da alan dizi, senaristleri yorulana kadar yoluna devam edecek gibi görünüyor.

Bu yazımızda sezonların konularından ve temalarından bahsedeceğiz.

Sezon 1: AHS Murder House

American Horror Story 1. Sezon
Kaynak:FX

Murder House sezonu, 2011 yılında California’da perili bir eve taşınan bir aileyi konu alıyor. Başlangıçta Vivien, psikiyatrist eşi Ben ve kızı Violet yeni bir başlangıç için bu evi seçiyorlar. Ancak evde iki farklı formu olan hizmetçileri Moira, ilginç komşuları Constance ve evin saldırgan hayaletleri ile cehennemi yaşıyorlar.

Murder House, hem günümüzde hem de ev yapıldığından beri içerisinde yaşayıp, ruhları eve hapsolmuş hayaletlerin neler yaşadığını bize oldukça akıcı bir şekilde aktarıyor. Jessica Lange ve Evan Peters’ın oyunculukları da sezonun efsaneler arasına girmesini sağlıyor.

American Horror Story’nin açılış sezonu olan Murder House, aslında dizinin bu kadar sevilmesinin de temel nedeni. Çünkü bu sezon, bilindik korku ögelerini yeni bir tarzda izleyiciye sundu ve ortaya çıkansonuç o kadar ilgi çekiciydi ki bu sayede inanılmaz bir izleyici kitlesine kavuşarak antoloji dizisi haline geldi.

Benzer Yapımlar: The Sixth Sense (1999), The Conjuring (2013), The Haunting Of Hill House (2018), The Others(2001)

Bölüm Sayısı: 12

Samur Puanı:

Sezon 2: AHS Asylum

American Horror Story 2. Sezon
Kaynak:FX

American Horror Story’nin bize göre en güzel sezonu olan Asylum, 1964 yılında akıl hastalarının tedavi için kurulan bir tesiste yaşananları anlatıyor. Bir seri katilin dosyasını araştıran gazetecinin tesise sızması ile hastanedeki sırlar da açığa çıkmaya başlıyor. Hastaneyi yöneten rahip ve rahibelerin tavırları, doktorların rahatsız edici hasta tedavi yöntemleri ve her hastanın kendine has hikayesi sezonu soluksuz izlemenizi sağlıyor.

Sezon, fantastik korku ögeleri ile insanlık tarihinde örnekleri bulunan gerçek korku ögelerini çok güzel harmanlamış. Akıl hastanesi temasını seçen bu AHS sezonu, en korkutucu sezon olmayı başarıyor.

Benzer Yapımlar: Shutter Island (2010), Stonehearst Asylum (2014), A Cure for Wellness (2016), Ratched(2020)

Bölüm Sayısı: 13

Samur Puanı:

Sezon 3: AHS Coven

American Horror Story 3. Sezon
Kaynak:FX

Coven, New Orleans’ta normal insanlardan kendilerini gizleyen küçük bir cadı okulunda geçiyor. Cadı olduğunu bilmeyen Zoe’nin kazara erkek arkadaşını öldürmesi ile o, zorunlu olarak bu yatılı okula taşınır. Sezon boyunca cadılar arasındaki hiyerarşik çatışmayı ve onların sahip olduğu korkutucu özellikleri keşfediyoruz.

Sezon boyunca, korku romanlarından efsanelere birçok referans görebiliyoruz. Özellikle New Orleans kentinin cadılık ve büyücülük ile olan bağları da dizinin atmosferini güçlendiriyor. Ancak American Horror Story’nin üçüncü sezonu olan Coven, izleyenleri ikiye bölmüş durumda eğer cadı temalı korku filmlerinden hoşlanıyorsanız beğenebilirsiniz.

Benzer Yapımlar: The Witches Of Eastwick (1987), The Witch (2015), The Craft(1996)

Bölüm Sayısı: 13

Samur Puanı:

Sezon 4: American Horror Story Freak Show

American Horror Story 4. Sezon
Kaynak:FX

Freak Show sezonu, fiziksel görünüşleri yüzünden toplumdan dışlanmış insanların toplandığı ve ‘’ucube gösterilerinin’’ sergilendiği bir sirke götürüyor bizi.

Sirkte görev alan ve fiziksel deformasyonları yüzünden insanlar tarafından hem korkulmuş hem de dışlanmış karakterlerin yaşadıkları sezonun ana konusunu oluşturuyor. Sezonun kötü adamının fiziksel olarak mükemmel görünümü de tam olarak AHS’nin ne kadar ince düşünülen bir dizi olduğunu kanıtlamış. Ayrıca eklemek isteriz ki bu sezon Jessica Lange’in başrol oluğu son sezon olduğundan birçok AHS hayranı için ayrı bir yere sahip.

Benzer Yapımlar: Berserk (1967), Carnivàle (2003-2005)

Bölüm Sayısı: 13

Samur Puanı:

Sezon 5: American Horror Story Hotel

American Horror Story 5. Sezon
Kaynak:FX

Bu sezon, James Patrick March’ın rahatsız edici kişisel zevklerini tatmin etmek için yaptırdığı Hotel Cortez’in içerisinde yaşananları izliyoruz. Hotel sezonun, teması kötü şöhreti sayesinde dünyaca üne kavuşmuş Cecil Otel olarak belirlenmiş.

İçerisinde, otelde işlenen cinayetlerin yanı sıra vampirler, iblisler ve hayaletler de barındırıyor. Hotel Cortez’in zaman kapsülü gibi atmosferi ve cinayetler oldukça iyi işlenmişken; Lady Gaga’yı merkezine alan vampir hikayesi tüm sezonu biraz yavaşlatıyor.

Benzer Yapımlar: 1408 (2007), Hostel (2005)

Bölüm Sayısı: 12

Samur Puanı:

Sezon 6: American Horror Story Roanoke

American Horror Story 6. Sezon
Kaynak:FX

Roanoke sezonu diğer sezonlardan farklı olarak bir belgesel gibi çekilmiş. Sezon, lanetlendikleri düşünülen Roanoke Kolonisi’nin kaybolduğu arazide yer alan bir çiftlik evini merkezine alıyor.

Sezonun ilk yarısında, arazide başlarına doğa üstü olaylar gelen ailenin röportajlarını ve kanalın oluşturduğu canlandırmaları izliyoruz. İkinci yarısında ise belgeselin yıl dönümünde canlandırma ekibinin ve ailenin araziye dönüşünü izliyoruz.

Benzer Yapımlar: The Blair Witch Project(1999), Search for the Lost Colony(2015), Children of the Corn(1984)

Bölüm Sayısı: 10

Samur Puanı:

Sezon 7: American Horror Story Cult

American Horror Story 7. Sezon
Kaynak:FX

Sezon, Donald Trump’ın başkan seçilmesi ile açılıyor. Karşıt görüşlü grupların, seçim sonuçlarına nasıl tepkiler verdiğini göstererek devam ediyor. Seçimlerden sonra eşi ve oğlu için endişelenmeye başlayan Ally’nin geride bıraktığı fobileri tetiklenirken; şehrin diğer tarafında Donald yanlısı Kai ise sevincini bir tarikat kurmaya karar vererek gösteriyor.

Tüm sezon fazla politik olsa da dizi korku öğelerini akıllıca kullanmış. Farklı görüşte insanların nasıl kolayca birbirlerine zarar verebileceğini ve tarikatların insanları nasıl manipüle edebildiğini çok güzel işlemiş.

Benzer Yapımlar: Aquarius (2015), Hereditary(2018),The Village (2004)

Bölüm Sayısı: 11

Samur Puanı:

Sezon 8: American Horror Story Apocalypse

American Horror Story  8. Sezon
Kaynak:FX

Apocalypse sezonu, yakın gelecekte nükleer savaş nedeniyle meydana gelen kıyamet gününü ve sonrasını anlatıyor. İlk bölüm, hayatta kalan ayrıcalıklı bir grubun sığınaklara yerleşmesini ve oradaki yaşamlarını izliyoruz. Sonrasında ise sezon ‘’Geçmiş Günler Gelecek’’ benzeri bir dünyayı kurtarma operasyonuna dönüşüyor.

Bu sezonun en güzel yanlarından biri, Murder House ve Covet sezonları ile bağlantılı olması. Bu sayede özlediğimiz karakterleri yeniden görme fırsatı yakalıyoruz. Ancak eski sezonlarla kurulan bağ, kıyamet temasını yeterince göremememize sebep oluyor.

Benzer Yapımlar: 10 Cloverfield Lane (2016), Hidden (2015), The Divide (2011)

Bölüm Sayısı: 10

Samur Puanı:

Sezon 9: American Horror Story 1984

American Horror Story 9. Sezon
Kaynak:FX

Bir gençlik kampında işlenen seri cinayetler sonrası kamp kapatılıyor. Sonrasında katilin yakalanması ile ortalık durulunca yatırımcılar kampı geri açmaya karar veriyor. İşte 1984 sezonu da tam bu nokta da başlıyor. Kampın açıldığı gün cinayetleri işleyen seri katil Bay Jingles’ın da akıl hastanesinden kaçması ile kamptaki herkesin hayatı tehlikeye giriyor. Sonuçta biz de 9 Bölüm boyunca bu kedi – fare oyununu izliyoruz.

Tüm sezon 80’lerin tarzını çok güzel yansıttı ve slasher filmlerine bayılanların da beğenisini kazandı. Ancak yan konuların bazılarını havada bırakarak ortalama sezonlardan biri haline geldi.

Benzer Yapımlar: Sleepaway Camp (1983), Friday The 13th

Bölüm Sayısı: 9

Samur Puanı:

American Horror Story (2011– ) on IMDb

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir