Lisey’s Story, Stephen King’in 2006 yılında yayınladığı aynı adlı eserden uyarlanmıştır. Dizi, JJ Abrams’ın yapımcılığında ve Pablo Larraín yönetmenliğinde Apple TV+ için çekilmiştir. Senaryosu ise bizzat Stephen King tarafından yazılmıştır.

Lisey’s Story romanı, Stephen King’in 2003 yılında ağır atlattığı zatürree sonrası; ölümü ile eşinin yüzleşmek zorunda kalacağı zorlukları düşünürken ortaya çıkardığı eseridir. Bu kitap, Stephen King’in diğer romanlarındaki fantastik korku öğelerinin yanında; gerçek hayatta hepimizin yüzleşmek zorunda kaldığı sevdiklerimizin kaybı gibi gerçek hayata has korku öğeleri de içeriyor.

Dizi dünyaca ünlü yazar Scott Landon’ın ölümünün ardından eşi Lisey’nin yaşadıklarını ele alıyor. Sekiz bölümlük romantik korku dizisi boyunca Lisey’nin eşinin kaybını kabullenmesini özellikle Stephen King tarzında izliyoruz.

Ölmeden önce karısının yası ile yüzleşemeyeceğini hisseden Scott, eşine ölümünden sonrası için bir hazine avı bırakıyor. Hazine avı, Lisey’e Scott ile olan anılarını sunsa da sonuçta yanında yası da getiriyor. Eşinin yarım kalan eserlerini düzenlemek ve anılarla yüzleşmekten kaçınan Lisey, tam da bu anda Scott’a takıntılı bir hayranın radarına giriyor. Bu takıntılı hayran, Lisey’in yayınlanmamış Scott Landon eserlerini dünyadan sakladığına düşünüyor. Kendini ve ailesini korumak için mantığı ve duygularının arasında kalan Lisey, eşinin eşşiz hayal dünyasında yarattığı Boo’ya Moon’a giriş yapmak zorunda kalıyor. Hayat ile ölüm arasındaki ince çizgide sevdikleri için uğraşırken; ölen eşinin onun korucuyusu olduğunu fark ediyor.

KARAKTERLER

Lisey Landon (Julianne Moore)

Lisey's Story
Kaynak: Apple TV+

Eşinin ölümünden sonraki iki yılda insanlardan kendini soyutlayıp yasını yok saymaya çalışan Lisey, kardeşinin psikolojik rahatsızlığının nüksetmesi ile eşinin onunla ölümden sonra bağ kurabileceğini farkettiği bir hazine avında buluyor kendini. Tüm bunların üzerine hem kardeşlerinin hem de kendi hayatını korumak zorunda kaldığı bir kedi fare oyununa dahil oluyor. Julianne Moore’u ”Hannibal” ve ”Still Alice” filmlerinden hatırlayabilirsiniz.

Scott Landon (Clive Owen)

Lisey's Story
Kaynak: Apple TV+

Scott, psikolojik problemleri olan babası ve çok sevdiği abisi ile olan trajik geçmişine sahip. Biricik eşi Lisey tarafından kurtarılıp dünyaya bağlanmış yetenekli bir yazar. Dizinin başında Scott’ın öldüğünü bilsek de dizi boyunca trajik çocukluğu ve bu travmaları atlatmak için kendi hayal gücü ile yarattığı Boo’ya Moon evrenini görme fırsatımız oluyor. Scott’ın yarattığı bu evren kendi gibi yara almış insanları koruyan veya hapseden bir evren haline gelmiş. Clive Owen’ı ”Daha Yaklaş” ve ”Kral Arthur” filmlerinden hatırlayabilirsiniz.

Jim Dooley ( Dane DeHaan)

Lisey's Story
Kaynak: Apple TV+

Jim Dooley , Scott’ın takıntılı hayranı. Profesörle bir site aracılığı ile tanışan Dane, Lisey’nin Scott’ın yayınlanmamış yazılarını kendine sakladığını ve dünya ile paylaşmayacak kadar bencil olduğunu düşünüyor. Oyuncuyu ”Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu” ve ”Yaşam Kürü” filmlerinden hatırlayabilirsiniz.

Amanda (Joan Allen)

Lisey's Story
Kaynak: Apple TV+

Amanda, Lisey’in akli dengesi yerinde olmayan kız kardeşi. Scott ile aynı psikolojik problemleri yaşadıklarından aralarında sonradan açığa çıkan gizemli bir bağ var. Oyuncuyu ”Yüz Yüze” ve ”Medusa Darbesi” filmlerinden hatırlayabilirsiniz.

Darla  (Jennifer Jason Leigh)

Lisey's Story
Kaynak: Apple TV+

Lisey’in diğer kız kardeşi, kendini Lisey’nin yası ve Amanda’nın psikolojik sıkıntıları arasında boğuluyor gibi hissediyor. Oyuncuyu ”Nefret Sekizlisi” ve ”Yok Oluş” filmlerinden hatırlayabilirsiniz.

Profesör Dashmiel (Ron Cephas Jones)

Lisey's Story
Kaynak: Apple TV+

Profesör Dashmiel, Scott’ın yayınlanmamış yazıları için Lisey’e baskı kuruyor ancak Jim’i Lisey’nin başına musallat ettiğinde Jim’in ne kadar ileri gidebileceğinin farkında değil. Oyuncuyu ”This Is Us” dizisinden hatırlayabilirsiniz.

Son Notlar

Lisey's Story (2021) on IMDb

Rottentomatoes : %54

Mini seri olarak düşünülen dizinin, Screen Rant sitesinin haberine göre 2. Sezonu da gelecek gibi gözüküyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir