Invincible, The Walking Dead’in de yaratıcısı olan Robert Kirkman’a ait çizgi roman serisinden Amazon Prime için uyarlanmıştır.

Invincible animasyon serisi, uzaylı süper kahraman Omni-Man’in oğlu Mark Grayson’ı merkezine alıyor. Babasının, Viltrumlu süper kahraman olduğunu küçük bir çocukken öğrenen Mark, yıllarca bunu herkesten gizlerken içten içe de kendi süper güçlerinin belirmesini bekliyor. Animasyon, tam olarak Mark’ın insani yani ile süper kahraman kimliği arasındaki çatışmalara odaklanıyor.

Dizi, Justice League’ın bu evrendeki hali olan Guardians of the Globe’un günü kurtarması ile başlıyor. Invincible, süper kahramanların günü kurtarma rutinlerinde diğer tüm süper kahraman animasyonlarından ayrılarak sivil kayıpları da gösteriyor. İlk bölümün devamında ise Mark’ın yavaş yavaş güçlerine kavuşmasına ve ailesi ile ilişkilerini izliyoruz. Bölümün son beş dakikası ise şok edici bir şekilde biterek dizinin bize sunabilecek çok şeyi olduğunu kanıtlıyor.

Invincible, yayınlanmış bölümleri boyunca aile dinamiklerini ön planda tutarak ilerliyor. İster Omni-Man’in kibirli tavırlarına karşılık Mark’ın sürekli onun onayını alma çabaları olsun isterse Red Rush ve eşi arasındaki anlaşmazlıklar olsun dizi aile dinamiklerini göstermekte çok başarılı.

Başka bir açıdan Mark’ın sürekli arada kalmış hali de oldukça iyi anlatılmış. Sonuçta o, sürekli babasının onayına ihtiyaç duyan yarı Viltrumlu ve annesi kadar normal olmamaya çalışan bir yarı insan. Bu arada kalmışlık sadece Mark ile sınırlı tutulmamış izlediğimiz birçok sahne süper kahramanların ikili yaşamlarını nasıl idare edemediğini gösteriyor.

Sonuç olarak invincible, değindiği konular ve “Boys” tadındaki sahneleri ile süper kahraman animasyonları içerisinde kendine güzel bir yer edinmiş gibi görünüyor.

Dikkat!

Yazının bundan sonrası genel olarak çizgi romanlara dayandığı için Spoiler içerebilir.

Karakterler

Mark Grayson ( Steven Yeun )

Mark Grayson  Steven Yeun invincible
Kaynak: Amazon Prime

Çocukluğundan beri güçlerinin belirmesini bekleyen Mark, o gün geldiğinde Invincible unvanını aldı. Mark bu süper kahraman adını, yenilmez olmasından çok asla pes etmediği için seçti.

Mark bir insan-viltrum melezi olması sayesinde süper güçlü, hızlı ve uçabiliyor. Her geçen gün yaşlanması yavaşlayan Mark , tıpkı babası gibi binlerce yıl yaşayacak. Tüm Viltrumlular gibi o da kendini hızlı iyileştirme gücüne sahiptir. Kısacası o, Süpermen ile benzer özel güçlere sahip.

Süper güçlerini öğrenme aşamasında olduğu ve babasının dünya için yaptığı planları bilmediğinden Mark’ı zor günler beliyor gibi. Mark, The Walking Dead’deki Glenn rolüyle bilinen Steven Yeun tarafından seslendiriliyor.

Nolan Grayson ( J.K. Simmons )

invincible omni-man J.K. Simmons
Kaynak: Amazon Prime

Invincible evreninin en büyük kahramanı Nolan Grayson, dünyayı incelemesi için Viltrum gezegeninden Dünya’ya geldi. Omni-Man olarak yıllarca insanlığı kötü güçlere karşı korudu. İnsan gibi davrandı, aile kurdu ve iyi bir roman yazarı oldu. Yıllarca dünya hakkındaki planlarını gizli tutmayı başardı.

Doğduğu gezegen Viltrum, binlerce yıl yaşayabilen insan benzeri canlıların gezegeniydi. Bu gezegende başarısızlık asla kabul edilebilir bir şey değildi ve bu durum Viltrum halkını güçsüzün yok olacağı güçlünün ise soyunu devam ettirebileceği bir savaşa sürükledi. Bu tutum Nolan’ın genlerine işlemiş olacak ki Mark’ı eğittiği zamanlarda ona karşı her zaman acımasız davrandı.

Omni-man’in güçleri hız, uçabilme, güç gibi bildiğimiz süper kahraman güçleri. Nolan binlerce yıllık bir adamın bilgeliğine sahip olsa da insanlar kadar duyguları ile hareket etmeyen biri. Omni-Man, Örümcek Adam üçlemesinde J. Jonah Jameson rolüyle tanınan J.K. Simmons tarafından seslendiriliyor.

Debbie Grayson ( Sandra Oh )

invincible Debbie Grayson Sandra Oh
Kaynak: Amazon Prime

Debbie, Nolan ile o dünyaya indikten bir süre sonra tanıştı. Her fırsatta onu ne kadar çok sevdiğini kanıtlayan Debbie, Nolan’a insan gibi davranabilmeyi öğretti ve ona hiç sahip olmadığı aileyi verdi.

O, Nolan’ın süper kahraman hayatının sorumluluklarını ve Mark’ın da bir gün onun gibi olacağını bilerek hayatını sürdürdü. Çoğu zaman süper kahraman meselelerini idare edebilir gibi gözükse de Mark’a da dediği gibi o sadece bir insan.  Sonuçta Debbie’nin insani yönleri sayesinde Invincible dünyanın koruyuculuğunu üstlendi.

Deborah Grayson, Grey’s Anatomy dizisinde Dr. Cristina Yang rolüyle tanınan Sandra Oh tarafından seslendiriliyor.

Amber Bennett ( Zazie Beetz )

Amber Bennett (Zazie Beetz)
Kaynak: Amazon Prime

Amber, Mark ile aynı liseye gidiyor. Çıkmaya başladıklarında Mark süper kahraman özelliklerine yeni kavuşmuştu. Mark’ın tam zaman isteyen yeni görevleri ile Amber arasında kalması yüzünden ilişkileri zarar gördü. Amber bir süre sonra Markı’ın Invincible olduğunu tahmin etse de bunu kendi ile paylaşmaması ilişkilerini tamamen bitirdi.

Amber Bennett, Deadpool ile tanınan Zazie Beetz tarafından seslendiriliyor.

Atom Eve ( Gillian Jacobs )

Atom Eve (Gillian Jacobs
Kaynak: Amazon Prime

Samantha Eve Wilkins, daha anne karnındayken gerçek babası Dr. Brandyworth tarafından genetik bir deneye maruz bırakıldı. Devlette bu projeden haberdarken pişman olan babası onu Wilkinsların ölen bebeği ile değiştirdi. Bu deneyin sonucunda o, tüm varlıkların atomlarını değiştirebilme gücüne sahip oldu.

Atom Eve, 13 yaşında Teen Team’e katıldı. Güçleri arasında atomu manipüle edebilme, uçabilme, telekinezi ve ölümsüzlük var. Atom Eve’in yeteneklerinin kapasitesini fark eden hükümet daha sonra onun zihnine, güçlerini sınırlayacak kalkanlar yerleştirdi. Bu kalkanlar büyük dövüşlerden birinde zarar görünce Eve güçlerinin sınırları ile yüzleşmek zorunda kalacaktı.

Atom Eve, Community dizisinden Gillian Jacobs tarafından seslendiriliyor.

Rex Splode ( Jason Mantzoukas )

Rex Splode ( Jason Mantzoukas )
Kaynak: Amazon Prime

Rex Splode, oldukça fakir bir ailede dünyaya geldi. Hükümet, biyolojik silah deneylerinde kullanılması için onun velayetini, ailesinden yüklü miktar karşılığında satın aldı. Ailesi ile bir daha hiç görüşmeyen Rex, uzun süre hükümet deneylerinde kullanıldı. Tüm bunların sonucunda dokunduğu herhangi bir inorganik maddeyi patlayıcıya dönüştürme gücüne sahip oldu. Rex, patlayıcılar konusundaki ustalığının yanı sıra akrobasi ve dövüş sanatlarında da usta.

Rexsplode, Brooklyn Nine-Nine’dan tanıdığımız Jason Mantzoukas tarafından seslendiriliyor.

Robot ( Zachary Quinto )

Robot ( Zachary Quinto )
Kaynak: Amazon Prime

Rudy Conners, genetik bir hastalıkla dünyaya geldi, hastalığı o kadar ağırdı ki ailesi onun masraflarını karşılayamadı. Dahi olan Ruby, hastalığının el verdiği kadar teknoloji ile ilgilenmeye başladı ve genç yaşlarda kendi teknoloji şirketini kurarak ilk robot prototipini yaptı. Hastalığı ilerledikçe Rudy, daha çok Robot formunda zaman geçirmeye başladı. Teen Team’e liderlik yaptıktan sonra Guardians of the Globe’a da liderlik etti.

Robot formlarını, beynine yerleştirdiği bir çip ile kontrol edebilen Rudy; çoğu zaman birden fazla robotu dünyanın farklı yerlerinde farklı işlerle görevlendirir. Robot, Star Trek filminden tanıdığımız Zachary Quinto tarafından seslendiriliyor.

The Immortal ( Ross Marquand )

invincible The Immortal ( Ross Marquand )
Kaynak: Amazon Prime

Immortal, kendi bile kaç yaşında olduğunu hatırlamıyor. 3000 yıldan fazla süredir dünyada olan süper kahramanın en büyük özelliği, ölümsüzlüğü. Öyle ki vücudu parçalara ayrılsa bile hayata döner ancak Immortal’ın defalarca ölmesi, hafıza kaybı gibi bazı sorunlara neden oluyor. O, Guardians of the Globe’un en eski üyelerinden biri.

Aquarus ( Ross Marquand )

invincible Aquarus ( Ross Marquand )
Kaynak: Amazon Prime

Aquarus, Atlantis’in kralı olan yarı insan yarı Atlantisli. O hem karada hem de denizde rahatlıkla yaşayabiliyor ve tıpkı Aquaman gibi Poseidon’un üç başlı mızrağını taşır.

War Woman ( Lauren Cohan )

invincible War Woman ( Lauren Cohan )
Kaynak: Amazon Prime

War Woman, Darkwing ile Guardians of the Globe’u kurdu. Tıpkı Wonder Woman gibi Amazon savaşçılarından biridir. Süper kahraman kostümünü ve savaş çekicini tılsımlı kolyesinde saklar. Omni-man tarafından ihanete uğradıktan sonra yerini sevgilisi almıştır.

Green Ghost ( Sonequa Martin-Green )

Green Ghost ( Sonequa Martin-Green )
Kaynak: Amazon Prime

Afrika kökenli olan Gren Ghost, yeşil bir tür tılsım yuttuğunda görünmez olabilme yeteneğine sahip olur. Dokunduğu her şeyi kendi gibi görünmez yapabilir.

Darkwing ( Lennie James )

Darkwing ( Lennie James )
Kaynak: Amazon Prime

Darkwing, tıpkı Batman gibi güçleri olmayan kendi üretimi teçhizatları ile savaşan bir süper kahraman. Midnight Şehrinin koruyucusu olan Darkwing, War Woman ile Guardians of the Globe’u kurmuştur.

Red Rush ( Michael Cudlitz )

Red Rush ( Michael Cudlitz )
Kaynak: Amazon Prime

Josef, süper kahramanlık hayatına Rusya’da başladı. Guardians of the Globe’a dahil olduktan sonra ABD’ye taşındı. Omni-man’in ihanetine kadar sevgilisi Olga ile mutlu bir hayat sürüyordu ve en bilindik özelliği insanüstü hızıdır.

Martian Man ( Chad L. Coleman )

Martian Man ( Chad L. Coleman )
Kaynak: Amazon Prime

1970 Yılında Dünya’ya kaçan Marslı Adam, ilk başta kimliğini herkesten gizleyerek insan formunda süper kahramanlık yaptı. Guardians of the Globe’a katıldıktan sonra marslı formunu gizlememeye başladı. Uzayda hayatta kalabilir, şekil değiştirebilir ve vücudunu esnetebilir.

Art Rosenbaum ( Mark Hamill )

invincible Art Rosenbaum ( Mark Hamill )
Kaynak: Amazon Prime

Arthur, gündüzleri insanlar için geceleri ise süper kahramanlar için terzilik yapıyor. The Tailor Shoppe adlı mağazasında kahramanların birçoğunun kostümlerini hazırlıyor ve aynı zamanda Nolan’ın en yakın arkadaşı.

Cecil Stedman ( Walton Goggins )

Kaynak: Amazon Prime

Cecil Stedman, hükümetin süper kahramanları hizada tutması için seçtiği kişi. İlk görevlerinden birinde tüm vücut derisini deforme eden bir gaza maruz kaldı ve görevinde başarısız olarak insanların ölümüne sebep oldu. Hükümetin gelişmiş teknolojisi ile kendine suni bir deri yaptırırken, insanları koruma görevini unutmamak için yüzünün bir kısmını olduğu gibi bıraktırdı ve bu saldırının ardından asla uykuya ihtiyacı olmadı. Sonuç olarak görevinin her zaman insanları korumak olduğunu düşünen Cecil, bu uğurda kötü adamları işe almayı bile normal karşılıyor.

The Mauler Twins (Kevin Michael Richardson)

Kaynak: Amazon Prime

Bilim adamı Mauler, planlarını gerçekleştirmek için kendinden daha fazla olması gerektiğine karar vermiş ve böylece kendi klonlama teknolojisini geliştirdi. Bu sayede kendi genlerini kullanarak aynı anıları paylaştığı klonunu yarattı. Ancak iki Mauler’ın aynı anıları paylaşması ile orijinalin hangisi olduğu karıştı. İkizlerden biri öldüğünde diğeri kendini tekrar klonlayarak döngüyü devam ettiriyor.

Damien Darkblood (Clancy Brown)

Kaynak: Amazon Prime

Rorschach ve Sherlock Holmes’un tam bir karışımı olan Damien Darkblood, hikâyeye Guardians of the Globe cinayetlerini araştırmak için dahil oldu. Ruhu cehenneme ait bir iblis olan Damien, çıkarım yapma yetenekleri sayesinde kısa sürede cinayet dosyasını çözse de sonuçta cehenneme gitmekten kaçamadı. Umarım iblis dedektifi ikinci sezon tekrar görebiliriz.

William Clockwell (Andrew Rannells)

Kaynak: Amazon Prime

William, Mark’ın lisedeki en yakın dostu ve Atom Eve’den sonra onun süper kahraman olduğunu öğrenen ilk kişi. Mark’ın hayatındaki en önemli insanlardan biri.

Monster Girl (Grey Griffin)

Kaynak: Amazon Prime

Amanda, Avrupa gezisi sırasında bir çingene tarafından lanetlenerek Monster Girl formuna kavuştu. İlk başlarda canavar formunu nasıl kontrol edeceğini bilemese de zamanla iki formu arasında denge kurmayı öğrendi. Amanda’nın canavar formu ona, insanüstü güç ve yenilenme kazandırır. Güçlerinin tek kötü yanı ise canavar formuna her geçişinde insan formunun biraz daha gençleşmesi.

Dupli-Kate (Melise)

Kaynak: Amazon Prime

Kate ve ikizi Paul, ailelerinin nesillerdir taşıdığı lanet yüzünden kendilerini kopyalayabiliyorlar. Bebeklik yıllarında, babalarının çıldırmasına sebep olan bu lanet yüzünden ailesiz kalan ikizler hükümet denetimine alındı. Hükümet, onu gücünü kontrol etmesi ve savaş sanatlarında ustalaşması için eğitti. Sonuçta Kate, bir ordunun gücüne sahip oldu.

Black Samson (Khary Payton)

Kaynak: Amazon Prime

Diziden önce Guardians of the Globe’un bir üyesi olan Black Samson, güçlerini kaybettiğinde gruptan çıkarıldı. Özel kostümü sayesinde tekrar eski güçlerine kavuşabildi ancak kostümü olmadan güçsüz.

Son Notlar

Invincible (2021– ) on IMDb

Rotten Tomatoes %98

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir