His Dark Materials, Philip Pullman’ın kitap serisinden uyarlanmış bir dizidir. ‘’Altın Pusula’’ adlı filmi de bulunan seri; Bad wolf firması tarafından BBC One ve HBO kanalları için 2019 yılında diziye uyarlandı. Dizi ülkemizde beIN CONNECT Türkiye üzerinden izlenebilir.

Sekiz bölümlük ilk sezonu, 50-60 dakikalık bölümlerden oluşmakta. Serinin, üç kitaptan oluştuğunu düşünürsek, dizinin en az üç sezon süreceğini öngörebiliriz.

KONUSU

His Dark Materials, Lyra Belacqua’nın kaçırılan arkadaşını kurtarmak için çıktığı yolculuğu anlatıyor. Kendi dünyasında başlayan bu yolculuk, paralel dünyalara uzanıyor.

His Dark Materials, bildiğimizden çok farklı bir dünyada başlıyor. Bu dünyanın, kendine özgü bir işleyişi var; Majisteryum adlı kilise tarafından yönetilen ve katı kuralları olan bir toplumdan bahsediyoruz.

Bu dünyada dæmon olarak adlandırılan, insan ruhunun uzantıları, hayvan formunda yanlarında geziyor. Dæmonlar, çocuk yaşlarda değişebilme yeteneğine sahipken; ergenlik döneminin başında insanlarının karakteristik özelliklerine göre, nihai hayvan formlarına kavuşuyorlar. İnsanlar ile dæmonları birbirinden fazla uzaklaşamazken, başka bir insanın dæmona dokunmak ağır bir hakaret olarak kabul ediliyor.

Dizinin hikayesi, Lyra’nın Oxford’daki evi olan Jordan Koleji’nde başlıyor. Lyra, en yakın arkadaşı Roger’ın kaçırılması ile Oxford’dan çıkıp onu aramayı kafasına koyuyor. Ayrılmadan önce kolej müdürü, Lyra’ya tüm hayatını etkileyecek olan, aletiyometreyi* emanet ediyor

Macerasının ilk kısmında yolu çingenelerle kesişen Lyra, çocukları kaçıranların peşinden Bolvangard’a kadar gidiyor. Bolvangard’da çingeneler, cadılar ve zırhlı ayı Iorek Byrnison ile çocukları kurtarmak için detaylı bir plan yapıyorlar. Kurtarma operasyonu başarılı olsa da toz*, paralel evrenler ve aletiyometreyi merkezine alan maceraları daha yeni başlıyor.

Dikkat

Karakterler spoiler içermektedir.

KARAKTERLER

Lyra Belacqua (Dafne Keen)

His Dark Materials
Kaynak: BBC One

Iorek Byrnison’un ona taktığı isimle Lyra Gümüşdil, Jordan Kolejinde akademisyenler arasında büyüyen; kıvrak zekalı, cesur, kararlı ve inatçı küçük bir kız. Lyra, yaşına göre kısa, zayıf bir kızdı; saçları kahverengi ve soluk mavi gözleri vardı. Babasının bir Kont olduğuna, her iki ebeveyninin de bir zeplin kazasında öldüğüne inanarak yetiştirildi.

Oxford’daki zamanının çoğunu en yakın arkadaşı Roger ile kolejin çevresini keşfederek geçiriyordu ancak Roger’ın kaçırılması ile asırlık cadı kehanetinde yazan kaderine ulaştı. Bu kehanette onun dünyaları kurtarmak zorunda olan ve aletiyometreyi okuyabilen çocuk olduğu yazıyordu. Çocukluğu boyunca Lyra, resmi eğitim almadan bir aletiyometreyi okuyabilen tek kişiydi.

Lyra’nın dæmonu Pantalaimon (Pan), tüm diğer dæmonlar gibi insanı ile doğdu. Her zaman Lyra’nın mantığının sesi oldu. Son şeklini almadan önce, Lyra’nın ruh haline göre ve atıldıkları maceralarda işe yarayacak şekilde; kelebekten, kaplana kadar onlarca forma girdi ve nihai formu ise çam sansarı oldu.

Roger Parslow (Lewin Lloyd)

His Dark Materials
Kaynak: BBC One

Roger, teyzesi ile Jordan Kolejinin mutfağında çalışan bir çocuktu. Bu çelimsiz çocuk, boş zamanlarını Lyra ile geçirmeye bayılırdı. Majisteryum ’un finanse ettiği gizli bir deney için kaçırıldığında daha 12 yaşındaydı. Lyra, Roger’ı kurtarmak için Oxford’dan Bolvangard’a uzanan bir maceraya atıldı.

Roger’ın dæmonu Salcilia, biraz korkak bir yavru köpek formundaydı.

Lord Asriel (James McAvoy)

His Dark Materials
Kaynak: BBC One

Lord Asriel, Lyra daha bebekken bir düello sırasında adam öldürdüğü için Majisteryum tarafından tüm varlığı elinden alınmış ve Jordan Kolejinde kâşif olarak çalışmaya başlamıştır. Oldukça zeki ve kararlı bir yapıya sahip olan Lord, sürekli çalışmaktan zevk almaktadır.

Dizide onu ilk kez, okuldaki alimlere, toz* aracılığı ile paralel bir evreni keşfedişini anlatmak için Oxford’a dönerken görüyoruz. Alimlerden istediği fonu alan Lord Asriel, keşifleri için kutba geri döndüğünde; zırhlı ayıların kralı tarafından esir alınıyor yine de paralel evren çalışmalarına devam ediyor.

Lord Asriel’ın dæmonu Stelmaria, sert mizaçlı bir kar leoparıdır. Stelmaria, Lord gibi zeki, güçlü ve yırtıcı kişiliğe sahip.

Marisa Coulter (Ruth Wilson)

Marisa Coulter (Ruth Wilson)
Kaynak: BBC One

Lyra’yı asistanı olarak Oxford’dan başkente getiren bilim insanı. İlk izlenim olarak sıcak, zeki ve çekici gözükse de gerçek kişiliği bunların çok uzağında. Majisteryum ‘un yasakladığı toz hakkında çalışan ve kendine kilise finansmanı sağlayan bu kadın göründüğünden çok daha güçlü ve hırslı. İnsanlar toz hakkında konuşmaktan bile korkarken o bu konuda uzmanlaşmayı seçmiş. Kuzeyde gerçekleştirdiği deneylerle toz araştırmalarına devam ediyor.

Marisa Coulter’ın dæmonu altın maymun formunda. İsmini bilmediğimiz bu maymun altın renkli uzun bir kürke, acımasız ve vahşi bir görünüşe sahip. Diğer dæmonların aksine onu konuşurken hiç görmedik.

Iorek Byrnison (Joe Tandberg)

His Dark Materials
Iorek Byrnison (Joe Tandberg)
Kaynak: HBO

Iorek Byrnison, zırhlı ayıların sürülmüş prensi. Svalbard tahtının varisiyken, yasak olmasına rağmen başka bir zırhlı ayıyı öldürmesi ile sürgüne mahkûm edildi. Gök demirinden yapılmış zırh giyen, insan dili konuşabilen, hızlı ve güçlü bir zırhlı ayıdır. Kendisi dizinin en dikkat çekici karakterlerinden biri.

Lyra ile karşılaştıklarında, alkolik, insanlar tarafından zırhı çalınmış ve zorla onların demir işlerini yapan bir ayı olarak çıktı karşımıza. Lyra’nın ona zırhını bulmasında yardım etmesi ile çocukları kurtarma görevine dahil oldu. Kurtarma görevinden sonra Lyra’yı kurtarmak için sürüldüğü krallığa geri döndü.

Tüm diğer zırhlı ayılar gibi verdiği sözün her zaman arkasında durdu. Özellikle yakın dostları Lee Scoresby ve Lyra için elinden gelen her şeyi yaptı.

William Parry (Amir Wilson)

His Dark Materials
Kaynak: HBO

William Parry, Lyra’dan farklı bir dünyada doğup büyümüş. William, keskin bıçağın* son taşıyıcısıdır. Babası o daha küçükken kutuptaki keşif gezisinde kayboldu. Annesin akli dengesinin bozulması ile Will bir çocuktan çok yetişkin gibi davranmak zorunda kaldı. Bu durum onu, sorumluluk sahibi ve yaşından olgun biri halin getirdi.

Annesi ile yaşadığı eve giren adamlar yüzünden babasının ona emanet ettiği bıçağı korumaya karar veren Will, yollarının Lyra ile kesişeceği bir yolculuğa çıktı.

Bir yarıktan geçip evren değiştirdiğinde, dæmonu Kirjava ortaya çıktı. Kirjava, yabani bir kedi formunda ve bıçakla aynı renklere sahipti.

Lee Scoresby (Lin-Manuel Miranda)

His Dark Materials
Kaynak: BBC One

Lee, genç bir balon pilotudur. Kuzey yolculuğu sırasına, Lyra’yı Iorek’i ekibe dahil etmeye ikna eden kişidir. Çocukları kurtarmak için elinden geleni yaptı. Bolvangard’da Lee, Iorek, Lyra tüm çocukları kurtardı ve balonu sayesinde kaçabildiler.

Lee’nin dæmonu, Hester adlı dişi bir kutup tavşanı. Hester’ın kürkü gri-kahverengiydi, gözleri ise orman yeşili ile altın-ela karışımıydı. Refleksleri mükemmeldi ve bu Lee’nin hayatını birden fazla kez kurtardı.

Ma Costa (Anne-Marie Duff)

His Dark Materials
Kaynak: BBC One

Ma Costa, önde gelen çingenelerden birisidir. Oxford’da oğlunun da kaçırılması ile çingeneleri çocukları kurtarmaya ikna eder aynı zamanda Lyra’ya ailesi hakkındaki gerçekleri anlatan kişidir. Ma Costa’nın dæmonu, şahin formundadır.

John Faa (Lucian Msamati)

Kaynak: HBO

Lord Faa batı çingenelerinin kralıdır. Dürüst bir adam olarak tanınır Çingene çocuklarının kaçırılmaya başlaması ile devriyeler kurmuş ve çocukları kurtarmaya çalışmıştır. Çingene konseyinde Bolvangard’a gitme kararı çıkması ile gruba önderlik etmiştir. Lord Faa’nın dæmonu, karga formundadır.

Farder Coram (James Cosmo)

Farder Coram (James Cosmo)
Kaynak: HBO

Farder Coram, çingene kralının sağ koludur. Lyra’yı aletiyometreyi okuması konusunda desteklemiş ve yolculuk boyu koruyucusu olmuştur.

Gençliğinde, Serefina Pekkala ile evlenmiştir ancak çocuklarının küçük yaşta vefat etmesi ve Serefina’nın klanının başına geçmesi ile araları açılmıştır. Farder Coram’ın dæmonu Sophonax, kedi formundadır.

Serafina Pekkala (Ruta Gedmintas)

Serafina Pekkala (Ruta Gedmintas)
Kaynak: HBO

Serafina Pekkala, Enara Gölü klanının kraliçesidir. Serafina’nın uzun kahverengi saçları ve yeşil gözleri vardı. Lyra’nın cadı kehanetindeki çocuk olduğunu anladığında, Bolvangard’daki çocukları kurtarmak için klanı ile yardım etti.

Serafina’nın dæmonu Kaisa, kaz formundadır. Diğer deamonlardan farklı olarak, cadısından ayrılıp uzak mesafelere gidebilir ve oldukça bilge bir dæmondur.

Carlo Boreal (Ariyon Bakare)

Carlo Boreal (Ariyon Bakare)

Carlo Boreal, Majisteryum çalışanlarından biri. Onu sürekli Lyra’nın izini sürerken görüyoruz. Paralel evrenler hakkında herkes çok az şey bilirken; Boreal hem Lyra’nın hem de Will’ in dünyasında rahatça hareket edebiliyor. Carlo Boreal’ın dæmonu Grizel, yılan formundadır.

SON NOTLAR

  • İmdb: 7,9
  • Rotten tomatoes: %80
  • HBO dizi için kendi dæmonunuzu oluşturabileceğiniz bir uygulama çıkartmış. Tek sorun uygulama sadece Apple kullanıcıları için.

His Dark Materials: My Daemon App

  • BBC One internet sitesinde tıpkı HBO gibi kendi dæmonunuzu bulmanıza yardım edecek kısa bir test yayınlamış.

Discovery your daemon

  • Toz: Kitaba göre insanlara bilinç veren temel bir parçacıktır. Lyra’nın dünyasında toz olarak bilinirken, Will ’in dünyasında karanlık madde olarak bilinir. Majisteryum, tozun ilk günahın fiziksel kanıtı olduğuna inanır.
  • Aletiyometre: Toz yardımı ile insanın aklındaki soruya semboller aracılığı ile doğru cevabı veren alet. Lyra’nın dünyasında sadece 6 adet üretilmiştir ve çoğu Majisteryumun baskıları nedeni ile yok edilmiştir. Lyra nadir okuyucularından biridir.
  • Keskin bıçak: Evrenler arası geçit açabilen bıçak.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir