Love, Death and Robots ödüllü bir animasyon serisi. 2019 yılının mart ayında Netflix platformunda gösterime sunulan seri, her bölümünde farklı dünyaların kapılarını açan; bilim kurgu, korku, gerilim ve folklorik ögeleri içinde barındıran nadir serilerden biri.

İlk sezonu, 18 bölümden oluşan dizinin; en kısa bölümü 6 dakikayken en uzun bölümü 17 dakika. Tüm bölümlerin süresi, ne kadar kısa olursa olsun hepsi oldukça etkileyici. Her bölümü biraz aşk, ölüm ve robot barındıran dizinin ikinci sezonunu hepimiz sabırsızlıkla bekliyoruz.

Bu yazımızda Love, Death and Robots serisinin ilk sezondaki en güzel on bölümünden bahsedeceğiz.

Uyarı!

Yazının bundan sonraki kısmı spoiler içermektedir.

10. Balık Gecesi

Fish Night, Balık gecesi
Kaynak: Netflix

Arabaları çölde bozulan iki satış elemanı, geceyi hiçliğin ortasında geçirmek zorunda kalacaklarını fark ederler. Akşama kadar genç olan, arabanın etrafında huzursuzlukla dönerken; yaşlı olan, durup birkaç saatliğine de olsa çölün ihtişamını izler. Genç olana tüm çöllerin bir zamanlar okyanus olduğunu hatırlatır.

Karanlık çöktüğünde, çölün göründüğü gibi olmadığı ortaya çıkar. Önce çöl kumları okyanus tabanı gibi parlamaya başlar ve bir anda etraflarını milyonlarca yıl önce yaşamış deniz canlıları kaplar. Hikâyenin konusu, milyonlarca yıldır var olan dünyanın akışını göstermek için hoşça tasarlanmış. Tüm o canlıların renkleri ve havada süzülüşleri insanı bir anlığına da olsa başka bir boyuta çekiyor. Maalesef bölümün bitiş şekli insanı çizimler ve renkler kadar tatmin edemiyor.

Senaryo: Philip Gelatt, Joe Lansdale (Orijinal Hikâye)

Yönetmen: Damian Nenow

Süre: 10 Dakika

İmdb: 6,4

Listeye Girme Nedeni: Çizimler ve renkler mükemmel.

9. Buzul Çağı

Buzul çağı, love death and robots
Kaynak: Netflix

Gail ve Rob çifti, yeni bir eve taşınırlar. Evin mutfağında eski ev sahibinden kalma antika bir buzluk vardır. Buzluğun içine bakmaya karar verdiklerinde ise orada kayıp bir uygarlık bulurlar.

Antika buzluğun içindeki bu minik dünyanın zaman çizelgesi çiftin dünyası ile aynı değildir. Minik dünyanın zaman çizelgesi, bir gün içerisinde taş devrinden başlayıp orta çağa, sanayi devrimine, günümüze ve daha da ileriye gider. Gün tamamlandığında uygarlıkta son bulur. Bu döngü her gün tekrarlanır.  

Minik dünyanın zaman çizelgesi günümüzden ilerisine de ışık tuttuğundan bu bölüm geleceğin bize ne getirebileceğini gösteriyor. Açıkçası bu bölüm bana Siyah Giyen Adamlar filminde, eşya dolabında evrenleri olan uzaylı ırkını hatırlattı.

Senaryo: Philip Gelatt, Michael Swanwick (Orijinal Hikâye)

Yönetmen: Tim Miller

Süre: 10 Dakika

İmdb: 7,0

Listeye Girme Nedeni: Dünyamızın kendi içerisinde başka dünyalar barındırma fikri.

8. Şanslı 13

Luck 13
Kaynak: Netflix

Şanslı 13 bölümü, çaylak pilot Colbyye lanetli olduğu düşünülen uzay gemisi Luck 13’in kalması ile başlar. Pilotlar, batıl inançlı olduğundan daha önce iki kez mürettebatının tamamını kaybeden bu gemiyi kullanmak istemezler; Colby de ilk başta bu korkuya kapılır.

İlk görevlerinde uzay gemisi hakkında yanlış düşündüğünü anlayan Colby, art arda 20 görevi başarı ile tamamlar. Gemisinin kişiliği ve duyguları olduğunu içten içe kabul eder ve ikisi arasında bir bağ oluşur. Başarılarından dolayı Colby’ye yeni gemi teklif etseler de o Luck 13’ten vazgeçmez.

Çıktıkları son görev ikisinin birbirlerine karşı olan bağlılığını sorgulayacaktır.

Senaryo: Philip Gelatt, Marko Kloos (Orijinal Hikâye)

Yönetmen: Jerome Chen

Süre: 15 Dakika

İmdb: 7,5

Listeye Girme Nedeni: Bir uzay gemisinin pilotuyla duygusal bir bağ kurması fikri hem çok duygusal hem de sinir bozucu.

7.Tanık

Tanık
Kaynak: İmdb

Bölüm, genç kadının geceyi geçirdiği otelin karşı apartmanında bir cinayete tanık olması ile başlar ve bölümün tamamı kadının katilden kaçışı üzerine kurgulanır. Sonunda kendini kurtarmak için katili öldüren kadın, katilin kendini karşı pencereden izlediğini fark eder ve bölüm bir döngüye girerek son bulur.

Aslında bu bölüm izleyicilerini ikiye bölmüş durumda; kimileri olay örgüsünü çok akılcı bulurken kimileri de yorucu bir bölüm olduğunu düşünüyor. Tüm bölüm o kadar canlı renklerle donatılmış ki, insan neredeyse olay örgüsünü unutuyor.

Senaryo: Alberto Mielgo

Yönetmen: Alberto Mielgo

Süre: 12 Dakika

İmdb: 7,8

Listeye Girme Nedeni: Çizgi romanları ve döngüleri sevenler için ideal bir bölüm.

6.Gizli Savaş

Gizli savaş Love, Death and Robots
Kaynak: Netflix

İkinci dünya savaşında Almanya’nın Stalingrad kuşatması sırasında, Sibirya açıklarında gizli görevde olan, bir grup Kızıl Ordu askerinin hikayesini anlatan bu bölüm, fotogerçekçilik tarzı ile hazırlanmış oldukça etkileyici bir bölüm.

Askerler, saldırıya uğramış bir köy bulduklarında; peşinde oldukları düşmana yaklaştıklarını fark ederler. Onlar, düşmanın inine yaklaştıkça bizde hikâyeyi öğrenmeye başlarız; Kızıl Ordu’nun gizli birlikleri, savaşta yanlarında yer almaları için kara büyü ile gulyabani birliği çağırmıştır ancak gulyabanilerin yardım etmek gibi bir amacı yoktur.

Bölümde izlediğimiz birlik ise bir gulyabani inini yok etmek için görevlendirilmiştir. İne vardıklarında, gulyabani sürüsü beklediklerinden büyük çıkar. Teğmen Zakharov, askerlerine yerleri bulunup bombalanana kadar direnme emri verir. Aksiyon sahneleri, “Love, Death and Robots” bölümleri arasında en heyecan verici olanı.

Senaryo: Philip Gelatt, David W. Amendola (Orijinal Hikâye)

Yönetmen: István Zorkóczy

Süre: 16 Dakika

İmdb: 8,1

Listeye Girme Nedeni: Kendinizi bir video oyunun içerisinde hissetmek isterseniz bu bölümün tadı damağınızda kalacak.

5.Üç Robot

Love, death and robots 3 robots
Kaynak: Netflix

Love, Death and Robots serisinin belki de en tatlı ve en komik bölümüne geldi sıra. İnsanlığın yok oluşundan uzun süre sonra üç robot, kıyamet sonrası dünyada bir tura katılır ve insanlar hakkındaki sınırlı bilgilerine dayanarak nasıl yaşadıklarını anlamaya çalışırlar.

İnsanların nasıl yaşadıklarını tartışarak gezmeye başlayan üçlü, evin birinde canlı bir kedi ile karşılaştıklarında bu kıyametten sadece kedilerin canlı kurtulduğunu fark ederler. Kedi, kökenlerini öğrendikleri eski bir bilgisayar mağazasına kadar onları takip eder, burada XBOT4000’in atası olabilecek bir oyun konsolunu incelerler.

Son olarak bir nükleer füze üssünü ziyaret eden ekip, insanların kendi eylemlerinden kaynaklanan çevresel felaketlerden öldüğünü konuşurlarken hiç beklenmedik bir son onları beklemektedir.

Senaryo: Philip Gelatt, John Scalzi (Orijinal Hikâye)

Yönetmen: Victor Maldonaldo, Alfredo Torres

Süre: 11 Dakika

İmdb: 8,0

Listeye Girme Nedeni: Üç robotun sahip olduğu öz farkındalık hem komik hem de insanı düşünmeye itiyor.

4.Aquila Yarığının Ötesi

Aquila Yarığının Ötesi
Kaynak: Netflix

Bu bölüm Love, Death and Robots serisinin en fotogerçekçi bölümüdür. Mavi Kaz uzay gemisinin mürettebatı, son görevlerinden eve dönerken beklenmedik bir hata nedeni ile rotalarının yüzlerce ışık yılı uzağına düşerler. Mürettebatın kaptanı Thom, derin uyku kapsülünden çıktığında; uzay gemisinin dünyadan çok uzakta bir onarım istasyonda bulur. Neyse ki kendini karşılayan ekipte tanıdık bir yüz olan Greta vardır.

Mürettebatını derin uykudan her çıkarmaya çalıştığında, onların rahatsızlanması Thom’un şüphelenmesine neden olur. Greta’nın onu sakinleştirmesi bir süre işe yarasa da son uyandırmaya çalıştığında Suzy, Greta’nın gerçek olmadığını söyler. Greta’yı gerçeği öğrenmek için zorlayan Thom, aslında gerçeğe hiç de hazır değildir. Greta bir simülasyonun içinde olduğunu, hala tankında uyuduğunu ve gerçeği görmeye hazır olmadığını söylese de Thom ikna olmaz. Açıkçası bu bölüm en şok edici sonlardan birine sahip.

Senaryo: Philip Gelatt, Alastair Reynolds (Orijinal Hikâye)

Yönetmen: Léon Bérelle, Dominique Boidin, Rémi Kozyra, Maxime Luére

Süre: 16 Dakika

İmdb: 8,6

Listeye Girme Nedeni: Bu bölüm mükemmel bilim kurgu filmi 16 dakikaya nasıl sığdırılır onu gösteriyor.

3. İyi Avlar

Love, death and robots Yan
Kaynak: Netflix

Ken Liu’nun hikayesinden uyarlanan Love, Death and Robots bölümü İyi Avlar, bize masalsı bir hikâye sunuyor. Bir ruh avcısının oğlu olan Liang, babası ile avlandığı sırada bir huli jing (Çin mitolojisinde genç kadın kılığına girebilen tilki ruhu) olan Yan ile bağ kurar. Babası, Yan’ın annesini öldürdüğünden artık Yan türünün tek örneğidir.

Babası vefat ettikten sonra Liang, annesinin ölümünden onu suçlamayan Yan ile yakın arkadaş olur. Sihir yavaş yavaş yerini bilime bıraktığında Yan artık tilki formuna dönememeye başlar; Liang ise tren mühendisi olarak Hong Kong’a taşınır. Liang ve Yan’ın yolları Hong Kong sokaklarında tekrar kesişir. Yan, tilki formuna dönemediği için artık para için erkekleri büyülemeye başlamıştır ve yolları bir kez daha ayrılır.

Şehirde bilimin gelişmesi devam ederken Liang da robotik mühendisliğine merak salmaya başlar ve buharla çalışan minik prototipler hazırlar. Bir gece Yan evine gelir ve ondan yardım ister. Şehrin valisi, robotlarla birlikte olmaktan hoşlandığı için Yan’ı yarı insan yarı robota çevirtmiştir. Valiyi öldürüp Liang’ın yanına kaçan Yan’ın tek isteği kadınlara zarar veren ve onları kendi malı gibi gören İngilizleri avlamaktır.

Senaryo: Philip Gelatt, Ken Liu (Kitap)

Yönetmen: Oliver Thomas

Süre: 17 Dakika

İmdb: 8,1

Listeye Girme Nedeni: Çin mitolojisi ile steampunkın kesiştiği masalsı bir hikâye.

2.Sonnie’nin Avantajı

Love, Death and Robots Sonnie
Kaynak: Netflix

Uzak gelecekte Londrada, insanların canavarları kontrol ettiği yer altı dövüşleri düzenlenmektedir. Bu yer altı dövüşlerine katılan tek kadın pilot Sonnie ve iki mühendis arkadaşı, şimdiye kadar hiçbir dövüşü kaybetmemişlerdir.

Dicko isimli mafya babası, maçı satmaları için onlara rüşvet teklif ettiğinde Sonnie, maçı asla satmayacağını belirtir. Takım arkadaşı Dicko’ya, Sonnie’nin para veya prestij için değil geçmişte ona yaşatılan cinsel tacizi ve travmaları atlatabilmek için dövüştüğünü söyler.

Dövüş zamanı geldiğinde Sonnie, canavarı Khanivore ile arenaya çıkar ve kanlı bir maçın ardından rakibini alt eder. Galibiyetlerini kutladıkları sırada, Dicko’nun kız arkadaşı Sonnie’yi görmeye gelir ve birbirlerine yakınlaşmaya başladıkları sırada kadın, eldivenindeki bıçakları Sonnie’nin kafatasına saplar. Dicko karanlıkta belirirken, kız arkadaşı da Sonnie’nin kafatasını patlatır. Hepimiz Sonnie için üzülürken o bir anda gülmeye başlar ve vücudunun sadece omurgasına iliştirilmiş bir işlemciden ibaret olduğunu söyler ve tanktaki canavarı hareketlenmeye başlar.

Bu dakikadan sonra hepimiz Sonnie’nin arenadaki avantajının ne olduğunu öğreniriz.

Senaryo: Philip Gelatt, Peter F. Hamilton (Kitap)

Yönetmen: Dave Wilson

Süre: 17 Dakika

İmdb: 8,3

Listeye Girme Nedeni: Bu bölüm, zarar görmüş bir kadının, kendi gücünün farkına varması ile ilgili çok güzel bir örnek.

1.Zima Mavisi

 Zima Blue
Kaynak: Netflix

Bu Love, Death and Robots bölümünde; ünlü sanatçı Zima, son gösterisi için seçkin gazeteciler ve sanatçılar arasından seçtiği bir grup insana davetiye gönderir. Bölümde, son çalışmasından önce hikayesini anlatmak için çağırdığı gazeteci Claire Markha’nın yola çıkması ile başlar.

Sanat hayatına portreler çizerek başlayan Zima, bunun kendisini tatmin etmediğini fark ettiğinde evrenin duvar resimlerini çizmeye başlar. Resimlerine tüm gök cisimlerini sığdırmaya çalışması ile duvar resimleri giderek büyür. İşte o gün duvar resimlerinin ortasında, minik mavi bir kare belirir. Zima mavisi olarak adlandırılan bu mavi kare, zamanla Zima’nın tüm duvar resimlerini kaplar hale gelir.  Zima, artık gezegen boyutlarında Zima mavisi duvar resimleri yapmaya başlamıştır ancak bu bile Zima’ya yeterli gelmez.

Yıllarca kâinatın sırlarını aramak için galaksileri aşar. Sonunda kâinatın sırlarının, kendi gerçeğini bulmasından geçtiğini fark eder. Kendi gerçeğini bulma arayışı Zima’yı nihai eserini yapmaya itmiştir.

Nihai eserinin, tek düze bir havuz olması herkesi şaşırtsa da Zima bu havuzun kendi için çok büyük anlam ifade ettiğini açıklar.

Nihai eserin sergilenme vakti gelip çatar, Zima havuza atlar ve nihai eserini tamamlarken hepimizin ağzını açık bırakır. Sonunda hakikati arayışı sona ermiştir.

Senaryo: Philip Gelatt, Alastair Reynolds (Orijinal Hikâye)

Yönetmen: Robert Valley

Süre: 10 Dakika

İmdb: 8,4

Listeye Girme Nedeni: İnsana hayat amacını sorgulatan, gelmiş geçmiş en güzel “Love, Death and Robots” bölümü.

Bakalım Love, Death and Robots serisinin yeni sezonunda bu bölümü geçebilecek bir bölüm olacak mı?

Bunlar da hoşunuza gidebilir

1 Yorum

  1. Netflix e her girdiğimde görüp merak ettiğim bir diziydi. İzleme fırsatı yakalayamamıştım. İncelemenizi okuduktan sonra bir fırsat vermediğim üzüldüm açıkçası. Her bölümde farklı olayı ele alması güzel olmuş 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir