ANNE WİTH AN E (2017-2019)

Anne with an ‘’e ‘’, Kanadalı yazar Lucy Maud Montgomery’nin 1908 tarihli romanından uyarlanmıştır. Drama dizisi olan Anne, 2017de CBC tarafından üretildi sonrasında da Netflix ‘de yayınlandı.

Konu

19.yüzyılda geçen Anne with an e, kendilerine çiftlikte yardımcı olacak bir erkek evlat edinmek isteyen Matthew ve Marilla Cuthbert kardeşlerin, yanlışlıkla hayal gücü yüksek, zeki, neşeli ve konuşkan bir kız çocuğunu evlat edinmeleri ile başlıyor.

Prens Edward Adası’nda, Green Gables’da yaşayan kardeşler yaşları ilerlediğinden çiftliklerinde kendileri için çalışacak bir erkek çocuk evlat edinmek istiyorlar. Ancak belgelerdeki hatalar nedeniyle 11 yaşında küçük bir kızı evlat ediniyorlar. Matthew, Anne ‘i tren istasyonunda ilk gördüğünde hatayı fark etse de çekingenliği nedeniyle ona hata yapıldığını söyleyemiyor. Çiftliğe dönüş yolunda ikili arasında derin bir bağ kuruluyor.

Çiftlikte Marilla’nın verdiği tepki ile küçük kız, bir erkek çocuk beklediklerini anlıyor. Yıllarca istenmediğini düşünen küçük kızın kalbi kırılsa da kalmak için ikiliyi ikna etmeye çalışıyor. Matthew, yolculuk boyunca onu tanıma fırsatı bulduğundan kalmasına karar verirken; Marilla, onun çiftlik işleri için uygun olmadığını savunuyor. İkili karar aşamasındayken, Marilla’nın ailesine ait broşun kaybolması ile Anne’i suçlayan Marilla, yetimhaneye dönmesine karar veriyor.

Matthew, kızı yetimhaneye götürmek zorunda kalıyor. Yetimhane dönmek istemeyen Anne, yolda kaçıyor. Bu sırada Marilla broşunu buluyor, Anne hakkında yanıldığını kabul ediyor ve Matt onu bir tren istasyonunda buluyor. Birisi Anne’e Matthew’un onu rahatsız edip etmediğini sorduğunda Matthew “O benim kızım!” diyor. Böylece Anne evine dönmeyi kabul ediyor.

Cuthbertler, Anne ‘in aile incilini imzalayarak soyadlarını almasını istiyorlar. Yıllarca yalnızlık çeken küçük kız sonunda bir aileye kavuşuyor tabi bu onun yeni hikayesinin sadece başlangıcı. Bu dakikadan sonra Anne, okuluna, yeni ailesinin yaşam tarzına ve Green Gables’a alışmaya çalışıyor. Bu süreçte Anne ‘in zekâsı ve hayal gücü en büyük yardımcısı oluyor.

Anne with an e boyunca Anne, kasabadaki yaşama alışırken bir yandan da zorbalığa ve istismara uğradığı yılların anıları ile boğuşuyor. Zamanla aile üyesi olmayı ve insanlara güvenmeyi öğrenir. Dizi ilerledikçe Anne ‘in çocukluktan genç kızlığa geçtiği zamanlara da şahit oluyoruz. Marilla, Anne ile anneliği ve kendi fikirlerini ifade edebilmeyi; Matthew ise babalığı ve dışa dönük olmayı öğreniyor.

Karakterler

Anne Shirley-Cuthbert

(Amybeth McNulty)

ANNE WİTH AN E Kaynak:cbc.ca

Şüphesiz 11 yaşındaki Anne, Anne with an e dizisinin en iyi karakteri. Anne’i kimsenin onu istemediğini düşünen yine de dünyadaki çok az kişinin fark ettiği güzelliği görmeyi başaran bir yetim olarak tanıyoruz.

Anne üç aylıkken, ebeveynleri Bertha ve Walter’ın ölümü ile öksüz kalmış. Çocukluğunun çoğunu, kendisine zorbalık yapan kızlarla yetimhanede yaşamak zorunda kalarak ve çalışacağı farklı evlere gidere geçirmiş. Anne, küçük yaşlardan itibaren gittiği evlerde hizmetçi olarak kullanılmış ve hiçbir zaman gerçek anlamda bir çocuk olma şansı bulamamış. Bırakın çocukları, çoğu yetişkinin bile uğraşmak zorunda olmadığı problemler yaşamış. Bu da Anne ‘in kalbinde çok büyük boşluklar açmış. İlk bölümlerde Anne ‘in hiç dondurma yemediğini ve dondurma tatmayı çok istediğini söylemesi onun çocukluğunda neleri kaçırdığına üzücü bir örnek.

Anne with an e dizisinde Anne, kızıl saçlara, mavi gözlere ve yüzünü çevreleyen çillere sahip. Anne bu yeni geldiği yerde fiziksel olarak da farklı gözüküyor. Anne’i ilk gördüğümüzde üzerinde yıpranmış bir elbise, yırtık bir şapka ve az sayıdaki eşyasını koyduğu eski bir çanta var. Zamanla Marilla onun için kahverengi, sade ve yeni elbiseler dikiyor.

Dizinin geçtiği 1897 yılında halk tarafından erkek çocukları, kız çocuklarından daha değerli görülüyordu. Cuthbertler çiftliklerine yardımcı olması için bir erkek evlat edindiklerinde, eve bir kız çocuğu gelmesine bu yüzden çok şaşırdılar. Anne hem onlara hem de tüm kasabaya akıllı küçük bir kız olduğunu ve ileride bağımsız bir kadın olabileceğini kanıtladı. Anne, göze çarpan farklılıklarına rağmen, birçok ailesinin kalbini kazanmayı başardı. Ayrıca onu olduğu gibi gören ve takdir eden Gilbert ile tanıştı.

Anne konuşmayı seven, geniş bir kelime dağarcığına ve hayal gücüne sahip küçük bir kız. Hikayeler yazmayı ve anlatmayı seviyor. Ebeveynsiz büyüyen Anne, onun adına hiç kimsenin konuşmasına izin vermiyor. Herhangi bir adaletsizlik gördüğünde asla susmuyor. Fikirlerini açıkça söylemekten asla kaçınmıyor. Her zaman tek amacı sevilmek. Hayal gücü onu fazlasıyla dramatik biri haline getirse de dizide bu dramatik yanı çok güzel dengelenmiş.

Marilla Cuthbert

(Geraldine James)

ANNE WİTH AN E Kaynak:cbc.ca

Marilla, kuralcı bir anne. Anne onun biyolojik çocuğu olmamasına rağmen tüm kasabadaki en iyi anne o. Marilla, soğuk bir kişiliğe sahip olduğundan Anne kendini sevmediğini düşünüyordu, zamanla birbirlerine yaklaşmayı öğrendiler. Anne için sesini yükseltmeyi öğrendi ve feminizme bakış açısını değiştirdi. Hem kendine güvenen genç bir kadın yetiştirdi hem de onunla birlikte yeni şeyler öğrendi.

Aileleri vefat ettikten sonra çiftliği çekip çevirdi ve erkek kardeşi Matt’e göz kulak oldu. Mary Anne ve Bash’ın bebekleri olduğunda, ilk yardıma giden Marilla oldu. Irk ayrımı yapan kasaba halkına karşı Bash’ın ailesini her zaman savundu.

Matthew Cuthbert

(R.H. Thomson)

Kaynak:cbc.ca

Matthew, Anne ‘in hayatında onu kabul eden ve olduğu gibi seven ilk kişi oldu. Genellikle Matthew, tatlı ve şefkatli bir kardeş ve baba figürüdür. Başlarda küçük kıza karşı çekingen davransa da zamanla onun için her şeyi yapabileceğini gösterdi. Anne’e yardım etmeye ve yeni ailesinin ona değer verdiğini göstermeye kararlıydı. Anne, ilk öğretmeni ve sınıf arkadaşı hakkında yaşına uygun olmayan şeyler söylediğinde herkes ona kızarken, Matt onun geçmişte bir çocuğun yaşamaması gereken şeyler yaşadığını anlayabilecek kadar dikkatli ve anlayışlıydı.

İlerleyen yıllarda Anne ve Matt baba-kız ilişkisini geliştirdi ve çok yakın dost oldular. Sahne korkusu olduğu halde Anne için Noel piyesine katıldı veya modadan hiç anlamadığı halde Anne için en güzel elbiseyi satın aldı. Evde iki güçlü kadın figürü ile birlikte yaşayan Matt, onlarla saygılı ve uzlaşmacı olmayı da öğrendi.

Diana Barry

(Dalila Bela)

Diana Barry 
ANNE WİTH AN E
Kaynak:cbc.ca

Anne ‘in en iyi arkadaşı olan Diana, ailesinin kontrolünde bir çocukken Anne ‘in hayatına girişi ile ondan kendi hayatına yön vermeyi öğrendi. O, Anne ‘in hayatta edindiği ilk gerçek arkadaş oldu. İlk tanıştıklarında sonsuza dek yakın arkadaş olmaya yemin eden ikili yıllar geçtikçe daha da yakınlaştı.

Diana’nın genellikle açık bıraktığı ve kurdelelerle süslediği uzun siyah saçları, kahverengi gözleri ve sıcak bir gülümsemesi var. Diana, arkadaş canlısı ve tatlı bir kız. İyi bir ailede yetiştiği için çok kibar ve görgü kurallarını çok iyi biliyor. Ancak sıkı yetiştirilmesi iç dünyasında çatışmalara neden oluyor. Anne‘in hayal gücüne ve cesaretine her zaman hayran, aynı zamanda mantığı ile onu dengeleyen bir dost.

Anne ile üniversiteye gitme fikri hayatına giren Diana, zamanla ailesi ile bu konuda çatışmaya başladı. Cuthbertlerin çiftliğinde çalışan Jerry ile aralarında hoş bir arkadaşlık doğsa da ailesinin mükemmel bir insan olması gerektiği yönündeki baskıları onu yıldırdı.

Gilbert Blythe

(Lucas Jade Zumann)

Gilbert Blythe
ANNE WİTH AN E
Kaynak:cbc.ca

Gilbert ve Anne okullarındaki en başarılı öğrenciler. Bu nedenle ilk sezonlardaki çekişmeleri zamanla yerini romantizme bıraktı. Gilbert her zaman Anne’in eğitim hayatını destekledi. Gilbert, döneminin erkeklerinin aksine güçlü bir kadına nasıl âşık olacağını ve onu nasıl destekleyeceğini çok iyi biliyordu. İkili ilerideki planlarını ilk kez birbirleri ile paylaştılar.

Gilbert siyah kıvırcık saçlı ve ela gözlü bir çocuktur. Meraklı ve zeki bir kişiliğe sahip olan Gilbert, ailesi ve arkadaşları ile her zaman yakından ilgilenir.

Dizinin ikinci sezonunda babasını kaybeden Gilbert, gelecek planlarını gözden geçirip dünyayı görmeye karar verdi. Bir gemide iş bularak dünyayı gezmeye başladı. Anne, kabul etmese de Gilbert’ı çok özledi. Birbirlerine mektup yazarak aralarındaki bağı koparmadılar. Anne, Gilbert’ı olup biten her şey hakkında bilgilendirdi. Bu yolculuk onun Bash ile tanışmasını sağdı.

Yıl başında eve dönmesi ile adadaki herkesin onu çok özlediğini fark etti. Anne ve Gilbert’ın filizlenen romantizmi, dizinin üçüncü sezonunun ana odak noktalarından biri oldu. Anne bu sezon sonunda Gilbert’ı sevdiğini anladı.

Rachel Lynde

(Corrine Koslo)

Rachel Lynde 
Kaynak:cbc.ca

Marillanın en yakın arkadaşı olan Rachel’ın, en sevdiği hobisi dedikodudur. Bazen geleneksel fikirlere fazla bağlı kalsa, Anne’i ilk başta sevmese de her zaman Marilla’yı destekledi. Zaman zaman çocuk yetiştirme konusundaki eksiklerini sert bir şekilde Marilla’nın yüzüne vurarak onu kırdı. Bazen sözleri akıllıca ama kırıcıydı. İkisi her zaman, dünyayı çok farklı bakan, ancak birbirlerine karşı sevgi besleyen iki dost oldular. Dizi boyunca Marilla ile tartışmaları hep tatlıya bağlandı.

Jerry Baynard

(Aymeric Jett Montaz)

Kaynak:cbc.ca

Çok kalabalık ve fakir bir aileye mensup olan Jerry, para kazanmak için Green Gables’da çalışmaya başladı. Jerry, Anne için hiç sahip olmadığı abisinin temsiliydi. İlk başta Anne, onu yerini almaya çalışan biri olarak görse de zamanla rekabetleri güçlü bir arkadaşlığa dönüştü. İlk başta okuma yazması olmadığı için onunla dalga geçen Anne, sonradan ona okuma yazma dersleri vermeye başladı.

Miss Stacy

(Joanna Douglas)

Kaynak:cbc.ca

Miss Stacy, kasabanın ilk kadın öğretmeni olmasının yanında öğrencilerin ihtiyaç duyduğu türden bir öğretmendi. Sadece sınıftakileri değil kasabadakileri de eğitti.

Dağınık topuz yaptığı sarı saçları var ve motosikletine daha rahat binebilmek için döneminde çok normal karşılanmayan pantolonu tercih ediyordu. Kadınlara dayatılan sosyal beklentilerin çoğunu görmezden geldi ve kendi fikirlerini savundu. Bu yönü ile hem Anne için hem de diğer kızlar için çok iyi bir rol modeldi. Cesur karakteri, öğrencileri kendi hikayelerini yazmaya teşvik ediyordu.

Cole Mackenzie

(Cory Gruter-Andrew)

Kaynak:cbc.ca

Cole, fikirlerinin arkasında duran, sanatçı, nazik ve kırılgan bir karaktere sahip. Zor zamanlarda Anne’in yanında duran harika bir arkadaş. Kendini ve dünyadaki yerini keşfeden genç bir çocuk. Yaşadığı döneme aykırı olan kimliğine kavuşma süreci biraz sancılı olsa da çok Josephine teyzenin akıl hocası olması onu olmak istediği kişiye çevirdi. Kendini keşfetme süreci 2. sezonda sona erdi ve Josephine teyzenin onu Charlottetown’da yaşamaya ikna etmesiyle sonuçlandı.

Cole zayıf ve narin bir çocuk. Kırmızımsı sarı saçları, soluk bir teni ve mavi gözleri var. Ressam olmaya karar veren Cole, Anne’in anne babasının geçmişini öğrenmeye çalışırken en büyük yardımcısı oldu.

Josephine Barry

(Deborah Grover)

Anne with an e
Kaynak:cbc.ca

Josephine Barry, Barry ailesindeki herkesin biraz korktuğu heybetli bir kişi. Diana’nın teyzesi olan Josephine; çağının ilerisinde, kendi ayakları üzerinde duran, eğitimli, zengin ve şehirde yaşayan bir hanımefendi.

Diana’nın ailesinin yaşam tarzından da anlayabileceğimiz üzere muhafazakâr bir ailede büyüyen Josephine, Gertrude ile tanışana kadar tutkularını ve hayallerini bastırarak yaşadı. Gertrude’a âşık olan Josephine, hayatın güzelliklerine daha açık hale geldi ve şehre taşındı. Josephine teyzenin lezbiyen olduğunun ortaya çıkması, Anne’in arkadaşı Cole’a kol kanat germesini sağladı.

Cole için güvenli bir ev sağladı, gerçekten ihtiyaç duyduğu zaman Anne’e eğitim hayatı ile ilgili öğütler verdi. Diana ve Anne’e hayata farklı açılardan bakabileceklerini öğretti ve Anne’in maceracı fikirlerinin çoğunu destekledi. Yaşı ilerlemiş olmasına rağmen gençlerle anlaşabiliyor olması onu dizideki diğer karakterlerden ayırdı.

Sebastian Lacroix

(Dalmar Abuzeid)

Anne with an e
Kaynak:cbc.ca

“Bash” olarak bilinen Sebastian, diziye dahil olan farklı ırktan ilk karakterdi. Komik ve alaycı doğasının yanında ırkçı söylemlerle uğraşması onu birçok karakterden daha gerçekçi kıldı. On dokuzuncu yüzyıl Kanada’sında bir siyahi olarak ayrımcılığa yabancı değil ama bu onun yılmasına neden olmadı. Gilbert ile bir buharlı gemide çalışırken tanıştılar ve arkadaş oldular. Gilbert onu adada kendi ile yaşamaya ikna etti.

Kısa kıvırcık siyah saçların yanı sıra yüzünü çevreleyen kıvırcık siyah sakalları var. Genellikle gülümser, neşeli ve uyumlu bir kişidir. Annesi ile arasındaki problemler çocukluktan gelmekte; beyaz bir ailenin yanında bakıcı olarak çalışan annesi ailenin çocuklarına bakarken kendi çocuklarına zaman ayıramamış ve bu Bash’ın annesi ile arasını açmıştır.

Son Notlar

imdb: 8,7

Rotten Tomatoes:%60

  • Yazar Montgomery, Anne ‘in hayal gücüne kaçma ihtiyacının çoğunu kendi yalnız çocukluğundan esinlenmiş bu durum hikâyeyi daha etkileyici kılıyor.
  • Anne with an e, genel hatları ile feminizmin, zorbalığa karşı duruşun, sınıf temelli ayrımcılık hatalı oluşunun, sosyal izolasyonun getirdiği zorlukların, ırksal çeşitliliğe bakış açısının, kimlik arayışı ve cinsiyet eşitliği konularının temsilcisi oluyor.
  • İlk sezonu çok iyi olan dizi ikinci sezon yavaşlarken üçüncü sezonda ilk sezonun temposuna yetişiyor.
  • Netflix ‘in Anne with an e için hazırladığı giriş çok hoş.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir