Antoloji Dizileri

American Horror Stories : Ahs’nin Yaratıcılarından Mini Korku Serisi

American Horror Stories, Ryan Murphy ve Brad Falchuk’un yeni projesi olan antoloji serisidir. AHS’nin 9 sezonluk büyük başarısının ardından, yapımına  karar verilen antoloji serisi American Horror Stories’in 7 bölümlük ilk sezonu, 15 Temmuz’da FX on Hulu’da yayınlanmaya başladı.

American Horror Stories, AHS’nin kendine has korku özelliklerini korurken kendi yolunu çizecek gibi görünüyor. Kadrosunda Matt Bomer, Sierra McCormick, Ashley Martin Carter, Danny Trejo gibi isimler bulunuyor.

Bakalım bu mini seri AHS özlemimizi biraz olsun dindirebilecek mi?

American Horror Stories (2021) on IMDb

Uyarı!

Yazının bundan sonrası, bölümler hakkında spoiler içermektedir.

Bölüm 1 Ve 2 : Rubber (Wo)Man

American Horror Stories Bölüm 1
Kaynak:Hulu

Yönetmen : Loni Peristere

Senaryo:  Ryan Murphy ve Brad Falchuk

American Horror Stories’in ilk iki bölümü bizi çok özlediğimiz Murder Housa’a götürüyor. Micheal ve Troy çifti perili olması ile ün salmış Murder House’u satın alır. Bu evi yenileyerek butik otele çevirmeye kararlı çift, bu yüzden tüm varlıklarını bu eve yatırır. Çiftin kızları Scarlett ise ev değiştirmekten ve yeni bir yere taşınmaktan rahatsızlık duyar. Tabi Murder House’da tek problemi yeni insanlar olmayacak.

Taşındıktan kısa süre sonra Scarlett, kendi iç dünyasındaki karışıklıklar ve okul zorbalıkları ile uğraşırken bir yandan da evde garip olaylar fark etmeye başlar. Dolabında ilk sezondan bildiğimiz lateks tulumu bulmasıyla birlikte evin gizemleri kendini açığa çıkarmaya başlıyor.

Scarlett, lateks tulumu denediğinde bir an için hep birlikte Rubber Man’i görüyoruz ( Hatta bu an ilk iki bölümün en iyi sahnesiydi). Lateks tulumdan ve içindeki karanlık yönden hoşlanmaya başlayan Scarlett, okul arkadaşlarına bir ders vermeye karar verir. Kızlarının durumundan giderek rahatsız olmaya başlayan çift ise Murder House’da kalmak veya evi terk etmek arasında kalır. Ancak ev hakkında bilmedikleri daha çok şey vardır.

Bu hikâye, hızlandırılmış bir Murder House turu gibi ilk iki bölümü izlediğinizde siz de fark edeceksiniz.  Bizi çok sevdiğimiz ilk sezona götürse de iki bölümlük kısa zaman diliminde olayların hızlı ilerleyişi bizi biraz yoruyor. Asıl ilginç olan ise hikâyenin sonu çarpık bir mutlu sonla bitiyor. 

Bölüm 3 : Drive In

American Horror Stories Bölüm 3
Kaynak:Hulu

Yönetmen : Eduardo Sánchez

Senaryo : Ryan Murphy, Brad Falchuk ve Manny Coto

Bu bölüm, Chad ve Kelley’yi merkezine alıyor. 1986 Yılında sinemada altı kişinin ölümüne neden olan lanetli ‘’RABBİT RABBİT’’ filmi yıllarca ortadan kayboluyor. Yıllar sonra ise ikinci gösterimi çiftimizin kasabalarında yapılmaya karar veriliyor. Arabalı sinema konseptinin cazibesi ile filme gitmeye karar veren çift kendini bir katliamın ortasında ölüm kalım savaşı verirken buluyor. Filmin yan etkisi ile özellikle arkadaşlarının bile canavarlaştığını görmek zorunda kalıyorlar. Tellerle çevrili arabalı sinemada bir gece mahsur kaldıktan sonra çift, filmin yönetmeninin peşine düşmeye karar veriyor.

Yasaklanmış lanetli film teması ve yönetmeni canlandıran John Carroll Lynch’ın oyunculuğu ile bölüm oldukça akıcı ilerliyor. Son olarak, bölüm American Horror Stories’e yakışır karanlık bir sonla bitiyor.

Bölüm 4 : The Naughty List

American Horror Stories Bölüm 4
Kaynak: Hulu

Yönetmen : Eduardo Sánchez

Senaryo : Ryan Murphy, Brad Falchuk ve Manny Coto

Bu bölümün merkezinde, kendi sosyal medya hesapları Bro House’da yayıncılık yapan 4 arkadaş var. Bu dörtlü, izlenme ve abonelik sayılarına kafayı taktıkları için kendini köprüden atan birinin videosunu bile kanallarına yüklemekten çekinmezler. Sonuçta bu olayla kanalları çöküşe geçer. Sosyal medyadaki ünlerini kaybetmemek için kendi sınırlarını daha da zorlamaya karar verirler. Videolarının dozu her geçen gün artar ancak tam da Noel günü tehlikeli bir Noel babanın radarına takılırlar.

Bölüm Ahs’nin ikinci sezonunda yer alan ‘’Unholy Night’’ bölümüne gönderme yapıyor. Noel baba figürünün sadece ödüllendirici değil cezalandırıcı da olduğuna inanan bir katilin neler yapabileceğini gösteriyor. Sonuç olarak, başlangıçtaki yapay eğlenceli hava ile sona doğru giderek karanlık bir hal alan hikaye oldukça güzel ilerliyor.

Bölüm 5: Ba’al

Kaynak: Hulu

Yönetmen :  Sanaa Hamri

Senaryo : Ryan Murphy, Brad Falchuk ve Ali Adler

Çocuk sahibi olmak isteyen Liv, modern tıbbın kendine yardım edemeyeceğini fark ettiğinde unutulmuş eski bir doğurganlık tanrısına başvurur. İlk başta başvurduğu bu büyülü yol işe yarar. Ancak bir süre sonra Liv, doğaüstü varlığın bebeğinin peşinde olduğunu fark eder.

Bölüm 6: Feral

Kaynak: Hulu

Yönetmen :   Manny Coto

Senaryo : Ryan Murphy, Brad Falchuk ve  Manny Coto

Kamp gezisi sırasında küçük oğullarını kaybeden çift yıllar sonra oğullarını bulmak için aynı kamp alanına geri dönüyor. Sonuçta oğulları için her şeyi yapmayı göze alırlar.

Bölüm 7: Game Over

Kaynak: Hulu

Yönetmen :    Liz Friedlander

Senaryo : Ryan Murphy ve Brad Falchuk

Sezonun final bölümü Game Over, American Horror Story için yapılan bir oyunu ele almış. Oyunun yeterince iyi olmadığına karar veren yaratıcısı, Murder House’da bir gün geçirmeye karar verir. Oyununun daha iyi olması için evin atmosferini hissetmek istese de Murder House’un çıkışı olmadığını kısa sürede öğrenecektir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir